Kiedy pracodawca może żądać zwrotu samochodu służbowego

Firma powinna jasno określić, czy w czasie zwolnienia lekarskiego lub pracy zdalnej pracownik jest zobowiązany do zwrotu samochodu pracodawcy, czy też nadal może z niego korzystać dla celów prywatnych.

Aktualizacja: 20.03.2021 09:05 Publikacja: 19.03.2021 23:01

Kiedy pracodawca może żądać zwrotu samochodu służbowego

Foto: Adobe Stock

Pandemia zmieniła świat nie tylko na gruncie prywatnym. Przebieg tej choroby oraz kolejne lockdowny mają realny wpływ na życie zawodowe i wypracowane dotychczas standardy w pracy. Z pewnością pozostanie z nami przyjęty model pracy zdalnej albo pracy w systemie hybrydowym oraz spadnie liczba podróży służbowych na rzecz telekonferencji. Dyrektorzy i menedżerowie firm zauważyli bowiem, że pracownicy potrafią pracować wydajnie także w trybie home office, a tym samym spadły koszty pracodawcy, które do tej pory ponosili, takie jak: wynagrodzenie za korzystanie z wynajętych powierzchni biurowych, pobór energii elektrycznej, koszty zakupu kawy czy herbaty, lub narzędzi pracy udostępnionych pracownikom. Jednym z tych narzędzi jest samochód służbowy, który pracownicy pracujący zdalnie, w szczególności dyrektorzy, kierownicy czy menedżerowie otrzymali do używania w ramach zawartej umowy od swojego pracodawcy.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia