Reklama

Komunikacja miejska - samorząd ma prawo do odliczenia podatku VAT

Usługa komunikacji miejskiej świadczona przez gminę odbywa się w ramach działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy przewóz dotyczy pasażerów korzystających z ulg na podstawie ustawy czy uchwały.
Komunikacja miejska - samorząd ma prawo do odliczenia podatku VAT

Foto: Fotorzepa / Marta Bogacz

Sprawa dotyczyła prawa do odliczenia VAT przez gminę – konkretnie miasta na prawach powiatu. We wniosku o interpretację samorządowcy wskazali, że w zakresie swojej jednostka ma wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, m.in. gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego jak również zadania z zakresu lokalnego transportu zbiorowego i dróg publicznych.

Gmina emituje bilety, czyli sprzedaje (świadczy) usługę komunikacji. Bilety opodatkowane są 8 proc. stawką VAT. We wniosku zastrzeżono jednak, że istnieje możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją. Cześć ulg wynika z uchwał rady, a niektóre mają charakter ustawowy. Niemniej wszystkie działania w zakresie przejazdów ulgowych oraz darmowych wpisują się w promocję usługi komunikacji miejskiej, jej upowszechnienie, co przyczynia się do zwiększenia zakresu sprzedaży przejazdów odpłatnych. Gmina w celu świadczenia usługi komunikacji buduje m.in. torowiska tramwajowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przystankami tramwajowymi, ponosi też wydatki na remonty i utrzymanie torowisk.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama