Komunikacja miejska - samorząd ma prawo do odliczenia podatku VAT

Usługa komunikacji miejskiej świadczona przez gminę odbywa się w ramach działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy przewóz dotyczy pasażerów korzystających z ulg na podstawie ustawy czy uchwały.

Publikacja: 19.01.2021 16:00

Komunikacja miejska - samorząd ma prawo do odliczenia podatku VAT

Foto: Fotorzepa / Marta Bogacz

Sprawa dotyczyła prawa do odliczenia VAT przez gminę – konkretnie miasta na prawach powiatu. We wniosku o interpretację samorządowcy wskazali, że w zakresie swojej jednostka ma wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, m.in. gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego jak również zadania z zakresu lokalnego transportu zbiorowego i dróg publicznych.

Gmina emituje bilety, czyli sprzedaje (świadczy) usługę komunikacji. Bilety opodatkowane są 8 proc. stawką VAT. We wniosku zastrzeżono jednak, że istnieje możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją. Cześć ulg wynika z uchwał rady, a niektóre mają charakter ustawowy. Niemniej wszystkie działania w zakresie przejazdów ulgowych oraz darmowych wpisują się w promocję usługi komunikacji miejskiej, jej upowszechnienie, co przyczynia się do zwiększenia zakresu sprzedaży przejazdów odpłatnych. Gmina w celu świadczenia usługi komunikacji buduje m.in. torowiska tramwajowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przystankami tramwajowymi, ponosi też wydatki na remonty i utrzymanie torowisk.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia