Ustalanie beneficjenta rzeczywistego. Stare i nowe wyzwania

31 października weszły w życie przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucje obowiązane, w tym banki, muszą się teraz zmierzyć z szeregiem wyzwań związanym z ustaleniem beneficjenta rzeczywistego.

Publikacja: 03.02.2022 14:22

Ustalanie beneficjenta rzeczywistego. Stare i nowe wyzwania

Foto: Adobe Stock

Wprawdzie poprzednia ustawa dotycząca przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML) nakładała już na instytucje obowiązane wymóg przeprowadzenia procesu identyfikacji struktury własnościowej oraz weryfikacji beneficjenta rzeczywistego (BR), ale nie definiowała, w jaki sposób taki proces powinien być przeprowadzony. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami, instytucje nie mogą polegać wyłącznie na informacjach zawartych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Idąc krok dalej, instytucje muszą zgłaszać regulatorowi wszelkie rozbieżności, które zostały zidentyfikowane podczas procesu ustalania beneficjenta rzeczywistego.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm