Aktualizacja: 22.12.2020 14:12 Publikacja: 22.12.2020 17:15
Foto: Adobe Stock
Równocześnie ewolucja poszerza również transparentność podatników, tj. zwiększa ilość informacji udostępnianych na bieżąco do administracji skarbowej (np. poprzez JPK_VAT), ale także do publicznej wiadomości – czego przykładem może być publikowanie w BIP indywidualnych danych zawartych w CIT-8 największych podmiotów.
W świetle powyższego, obowiązek publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej wydaje się jedynie naturalnym wzmocnieniem już istniejącego trendu. Ustawodawca zdaje się mówić podatnikom: Mam całkiem sporo „surowych" danych o waszych rozliczeniach, ale nie jestem w stanie zweryfikować każdego przypadku indywidualnie. Pokażcie proszę opinii publicznej dlaczego wasze rozliczenie wygląda tak, a nie inaczej. W uzasadnieniu ustawy wprowadzającej zmiany zostało przecież wprost wskazane, że publikacja informacji o realizowanej strategii podatkowej ma służyć organom KAS w pozyskiwaniu wstępnych informacji o działaniach podatników oraz o możliwych powodach występujących różnic w ich rozliczeniach podatkowych. Według uzasadnienia, ustawodawca liczy także, że informacje te mają pomóc obywatelom w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z usług czy zakupu produktów od takich podmiotów. Wygląda na to, że płacenie podatków w Polsce ma stać się elementem społecznej odpowiedzialności biznesu.
Black Friday, to święto kupujących i handlowców. Nie zwalnia ono sprzedających ze stosowania prawa.
Zbliża się Black Friday, czyli święto wyprzedaży. Jak oznaczyć promocje, by nie naruszyć zasad wprowadzonych dyrektywą Omnibus i nie narazić się na wysokie kary?
Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.
Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Kancelaria może rozliczyć w kosztach eleganckie ubrania z logo, które noszą zatrudnieni w niej prawnicy. Z kosztów są wyłączone natomiast wydatki na stroje dla akcjonariuszy.
• Finał prac na projektem ws. KSeF. Ważna zmiana dla najmniejszym firm • Harmonizacja e-faktur od 2035 r. Co czeka przedsiębiorców? • Jak firma po powodzi rozliczy straty i odszkodowania • Reklama na meczu - czy to się opłaca? • Rower elektryczny w firmie a obowiązki składkowe • Praca zdalna: jak firmy radzą sobie z formalnościami • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na listopad
Kiedy odbywają się kontrole podatkowe? Jak przygotować się na kontrolę podatkową? Czy mogę odwołać się od negatywnych wyników kontroli podatkowej? Ekspert odpowiada.
Dochód do 60 tys. zł rocznie miał być nieopodatkowany. Rządzący nie spieszą się jednak z dotrzymaniem tej obietnicy.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas