Aktualizacja: 16.02.2025 15:24 Publikacja: 17.03.2022 13:41
Emblematy żołnierzy ukraińskich patrolujących jedno z osiedli w Kijowie
Foto: PAP/Andrzej Lange
Każdego dnia obserwujemy postępujący proces zamykania i wycofywania się międzynarodowych korporacji z inwestycji w Rosji. Inwazja na Ukrainę w oczywisty sposób wpłynęła też na toczące się i planowane transakcje na rynku fuzji i przejęć w naszym regionie. Inwestorzy często muszą dokonać ponownej analizy przedsiębiorstwa oraz przyjętego biznes planu, zwracając uwagę na nowe czynniki, takie jak rosnące ceny, udział wymiany handlowej ze wschodem, czy uzależnienie od dopływu surowców z terenów objętych działaniami wojennymi. W praktyce oznacza to często wstrzymanie toczących się transakcji procesy fuzji i przejęć (ang. Mergers & Acquisitions, dalej M&A). Dodatkowo, sankcje gospodarcze nakładane na Rosję i podmioty gospodarcze pochodzące z tego kraju powodują, że znacząca część przedsiębiorców nie chce ryzykować podjęcia współpracy biznesowej z firmami posiadającymi swoje przedstawicielstwa w Rosji lub też prowadzącymi wymianę gospodarczą właśnie z tym krajem. Związane jest to zarówno z niepewnością biznesową jak i kwestią public relations, w związku z którą wiele firm nie chce narażać się na negatywną społeczną ocenę prowadzonej działalności.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Departament Stanu USA oraz MSZ Rosji wydały komunikaty w sprawie rozmowy Marco Rubio z Siergiejem Ławrowem, która dotyczyła znalezienia rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas