Rozwiązanie umowy nie wyklucza korzyści w CIT

Spółka, która wypowiedziała kontrakt zleceniobiorcy może rozliczyć wypłacone mu na podstawie porozumienia kwoty w podatkowych kosztach.

Publikacja: 05.05.2022 22:32

Rozwiązanie umowy nie wyklucza korzyści w CIT

Foto: Adobe Stock

W czasie epidemii koronawirusa wiele firm musiało ograniczyć działalność i rozwiązać zawarte wcześniej umowy. Czy wydatki na rzecz osób, z którymi trzeba było się rozstać są podatkowym kosztem? Z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 kwietnia 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.40.2022.1.SG) wynika, że tak.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. działająca w branży turystycznej. Prowadzi platformę do rezerwacji noclegów hotelowych. Trzy lata temu podpisała umowę zlecenia z przedsiębiorcą (będącym jednocześnie członkiem jej zarządu), który zobowiązał się do świadczenia usług konsultingowych, prowadzenia badań i przygotowywania analiz. Dostawał za to wynagrodzenie oraz premię, uzależnioną od realizacji określonych na dany kwartał celów.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów