Reklama
Rozwiń

Umowy najmu na rynku profesjonalnym w trudnych czasach

Niepewność gospodarcza, z jaką rynek się zmierzył w trakcie pandemii, zachęciła najemców do zapewniania sobie w umowach pewnej elastyczności, która może okazać się cenna np. przy szukaniu źródeł oszczędności lub w przypadku reorganizacji w ramach grupy kapitałowej.

Publikacja: 18.08.2022 21:10

Umowy najmu na rynku profesjonalnym w trudnych czasach

Foto: Adobe Stock

W marcu bieżącego roku minęły dwa lata od pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem i ogłoszenia przez ministra zdrowia stanu epidemii. W tym czasie przedsiębiorcy, w tym również uczestnicy rynku najmu, musieli stawić czoła często zmieniającym się i niedoskonałym covidowym regulacjom prawnym, dotkliwym skutkom gospodarczym związanym z kolejnymi lockdownami oraz zmieniającej się rzeczywistości wynikającej z przechodzenia pracowników w tryb pracy zdalnej. Wszystko to wymusiło na najemcach i wynajmujących dynamiczne dostosowanie się do zaistniałej sytuacji oraz w wielu przypadkach konieczność renegocjacji warunków komercyjnych najmu i wypracowania sposobów zabezpieczenia interesów stron w okresie pandemii. Zarówno nowe, jak i dotychczasowe umowy najmu były w konsekwencji stosownie modyfikowane lub wzbogacane o nowe, niestandardowe rozwiązania prawne. Obecnie Covid-19 zdaje się nieodłącznie wpisywać w naszą codzienność, w związku z czym pojawia się pytanie: które z powyższych zmian „przetrwają” czas stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego i pozostaną z nami na dłużej? Na co warto w tym kontekście zwrócić uwagę negocjując umowę najmu powierzchni handlowej, biurowej lub magazynowej?

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe