Adam Opalski: Odradzam korzystanie z nowych przepisów

Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa będą wykorzystywane do celów politycznych. To, czym jest interes grupy spółek, zinterpretują służebni państwu prawnicy – mówi prof. Adam Opalski, kancelaria Greenberg Traurig.

Publikacja: 08.11.2022 02:00

Adam Opalski: Odradzam korzystanie z nowych przepisów

Foto: Adobe Stock

Od 13 października można rejestrować grupy spółek. Czy spółki holdingowe powinny z tego skorzystać, czy też pozostać w nieformalnych związkach?

Zdecydowanie odradzam korzystanie z nowych przepisów. Grupy, które zdecydują się na wpis do rejestru, są skazane na posługiwanie się biurokratycznym mechanizmem wiążącego polecenia, który nie przystaje do realiów zarządzania holdingiem. Spółki dominujące muszą w formie pisemnej formułować wszystkie swoje oczekiwania, a menedżerowie spółek zależnych uchwałami aprobować wykonanie polecenia albo odmowę. Skoro każde polecenie musi być utrwalone na piśmie, bo inaczej jest nieważne i nie obowiązuje, wykluczone jest nieformalne oddziaływanie na spółki zależne, powszechne dotąd w praktyce. W ten sposób w zarejestrowanej grupie rzeczywiste procesy decyzyjne są przenoszone do szarej strefy, ze szkodą dla wszystkich. Autorzy nowego prawa nie zauważyli, że próba wtłoczenia złożonych relacji między spółkami holdingowymi w gorset wiążącego polecenia nie może zakończyć się powodzeniem.

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia