Aktualizacja: 19.04.2025 12:16 Publikacja: 08.11.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Od 13 października można rejestrować grupy spółek. Czy spółki holdingowe powinny z tego skorzystać, czy też pozostać w nieformalnych związkach?
Zdecydowanie odradzam korzystanie z nowych przepisów. Grupy, które zdecydują się na wpis do rejestru, są skazane na posługiwanie się biurokratycznym mechanizmem wiążącego polecenia, który nie przystaje do realiów zarządzania holdingiem. Spółki dominujące muszą w formie pisemnej formułować wszystkie swoje oczekiwania, a menedżerowie spółek zależnych uchwałami aprobować wykonanie polecenia albo odmowę. Skoro każde polecenie musi być utrwalone na piśmie, bo inaczej jest nieważne i nie obowiązuje, wykluczone jest nieformalne oddziaływanie na spółki zależne, powszechne dotąd w praktyce. W ten sposób w zarejestrowanej grupie rzeczywiste procesy decyzyjne są przenoszone do szarej strefy, ze szkodą dla wszystkich. Autorzy nowego prawa nie zauważyli, że próba wtłoczenia złożonych relacji między spółkami holdingowymi w gorset wiążącego polecenia nie może zakończyć się powodzeniem.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas