Aktualizacja: 21.11.2024 18:19 Publikacja: 03.01.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Według indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) z 2022 r. (https://digital-strategy.ec.europa.eu/pl/policies/desi) Polska i Polacy nadal pod wieloma względami plasują się poniżej europejskiej średniej. Jednak w ostatnim czasie wiele się w naszym kraju pod tym względem zmieniło i w najbliższych latach możemy spodziewać się prawdziwego skoku technologicznego. Już teraz dużo spraw w Polsce można zrealizować bez wychodzenia z domu, wykorzystując tylko komputer lub smartfon oraz popularne narzędzia, takie jak np. komunikatory internetowe. Zalety cyfryzacji są niepodważalne, ale nie możemy zapomnieć o najistotniejszej kwestii – bezpieczeństwie.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.
Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.
Polska jest dziś w ogonie wyścigu państw wspierających systemowo innowacje. Mimo że nasza gospodarka jest jedną z większych w Europie, w rankingu inwestycji VC w stosunku do PKB plasujemy się na jego dole.
Kompetencje cyfrowego młodego pokolenia Polaków są dramatycznie niskie. Z przeprowadzonego w naszym regionie Europy testu wśród tysięcy uczniów szkół podstawowych i liceów wynika, że to właśnie młodzież znad Wisły wypada najgorzej.
Przedstawiciele Banku Pekao zapowiedzieli wdrożenie nowej funkcji, która poprawi bezpieczeństwo logowania i ochronę danych. Klienci banku będą mogli korzystać już wkrótce z tzw. kluczy sprzętowych U2F. Co wiadomo o nowej funkcji?
Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.
Liczba możliwych kombinacji produktowych jest skończona. Dlatego rozwój technologii jest jednym z kluczowych elementów budowy przewagi konkurencyjnej – mówi Wojciech Mach, CEO GFT Poland.
Ministerstwo Cyfryzacji chce wprowadzenia przepisów, które mają ułatwić korzystanie z aplikacji mObywatel. Zdaniem eksperta nowe przepisy nie rozwiążą jednak problemu, jaki mamy w Polsce z weryfikowaniem tożsamości cyfrowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas