Odejście od stawki LIBOR: wpływ na dokumentację prawną

Zaprzestanie publikacji stawki LIBOR zbliża się wielkimi krokami, dlatego uczestnicy rynku finansowego muszą zadbać o to, by ich dokumentacja odzwierciedlała zarówno tę sytuację, jak i płynące z niej konsekwencje. Odpowiednio wczesne przygotowanie się do zmian pomoże uniknąć pospiesznego ich wprowadzania pod koniec roku.

Publikacja: 08.07.2021 17:15

Odejście od stawki LIBOR: wpływ na dokumentację prawną

Foto: Adobe Stock

W marcu 2021 r. brytyjski organ nadzoru finansowego, Financial Conduct Authority („FCA") podał terminy, w których stawka LIBOR przestanie być publikowana. Wycofanie stawki LIBOR było planowane już od dawna (od czasu kryzysu finansowego organy nadzoru finansowego szukały rozwiązań pozwalających na odejście od stawek oprocentowania kredytów i depozytów międzybankowych na rzecz tzw. stóp wolnych od ryzyka („RFR")1). Zarówno organy nadzoru finansowego, jak i organizacje branżowe włożyły wiele pracy, aby przygotować się na ten moment.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm