Aktualizacja: 24.11.2024 22:16 Publikacja: 12.05.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Praktyczne zastosowanie przyspieszonego postępowania układowego, możemy rozważać na przykładzie przedsiębiorcy – spółki Modni Millenialsi, która prowadzi sieć sklepów odzieżowych w kilku lokalizacjach. Ma ona trzech wspólników, którzy są również wierzycielami spółki z tytułu pożyczek. Oprócz kredytu obrotowego zabezpieczonego wekslem i pełnomocnictwem spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny, którego spłata została zabezpieczona zastawem rejestrowym na mieniu ruchomym przedsiębiorstwa. Spłaty rat z tytułu kredytu inwestycyjnego zapadają w najbliższych kilku dniach, ale spółka nie będzie miała środków na ich pokrycie. Spółka zalega z zapłatą czynszu w kilku lokalizacjach i wkrótce może spodziewać się, że wynajmujący skorzystają z gwarancji bankowych i wezwą ją do przedłożenia nowego zabezpieczenia. Pracownicy spółki otrzymują wynagrodzenie, ale spółka zalega z zapłatą za nich składek na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo spółka zalega z zapłatą kilkunastu kontrahentom, którzy zagrozili, że jeżeli ich wierzytelności nie zostaną zapłacone, wstrzymają dostawy nowej kolekcji "Szalone Zetki”. Spółka nie uznaje zadłużenia wobec niektórych kontrahentów, ale kwota wierzytelności spornych nie przekracza 14,5 proc. sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem. Spółka generuje zyski, ale nie wystarczają one na spłatę kredytów zaciągniętych w połowie 2020 r., kiedy stopy procentowe były na bardzo niskim poziomie.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Firmy, które myślą o zmniejszeniu kosztów działalności dzięki obniżeniu zużycia energii lub jej pozyskaniu z własnych źródeł odnawialnych, mogą sięgnąć po wsparcie tych inwestycji gwarancją Ekomax.
Zamyka się kolejny istotny dla wojny Putina kanał omijania sankcji i finansowania agresji. Chińskie banki zaczęły blokować płatności na rzecz rosyjskich firm dokonywane przez kraje trzecie - Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hongkong.
W gospodarce cięższe czasy jeszcze potrwają. Mimo to Polacy biorą kredyty.
W wyniku sankcji USA ustały prace w centrum budowy wielkotonażowych morskich konstrukcji Novateku w Biełokamionce – jedynym w Rosji zakładzie produkcji modułów dla instalacji LNG. Miał on zapewnić Rosji pozycję światowego lidera w eksporcie LNG.
Znów bardzo słabe dane przyniosły wstępne odczyty indeksu PMI dla strefy euro oraz osobno Niemiec i Francji. Nie widać śladu ożywienia w przemyśle, a koniunktura w usługach tąpnęła.
Już tylko nieco ponad tydzień mają na złożenie wniosku w PARP przedsiębiorcy, którzy chcieliby uzyskać wsparcie z Funduszy Europejskich w podboju rynków zagranicznych. – To interesujące źródło finansowania i dobra okazja – zachęcają ekspertki.
Wsparcie dla proinnowacyjnej gospodarki wymaga większego udziału w sprawowaniu władzy nad funduszami KPO ludzi sukcesu gospodarczego i naukowego oraz silnego przywództwa politycznego, a takie już mamy.
Chętnie pomożemy Polsce w odejściu od paliw kopalnych, będziemy wspierać budowę przystępnych cenowo mieszkań i poprawę konkurencyjności firm. A także projekty polsko-ukraińskie – zapowiada Odile Renaud-Basso, prezeska Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas