Według najnowszego raportu EBI zaprezentowanego na corocznych spotkaniach Banku Światowego i MFW, europejskie firmy stoją przed wyzwaniami związanymi z pilnymi potrzebami inwestycyjnymi i coraz bardziej rygorystycznymi warunkami finansowymi w całym regionie.
Raport przygotowany na podstawie wywiadów z 13 tys. firm w połowie 2023 r., pokazuje, że przedsiębiorstwa przyspieszyły inwestycje w efektywność energetyczną (w tym roku 51 proc. firm w UE zainwestowało w tę dziedzinę), reagując w ten sposób na wzrost cen energii. Potwierdziła się przy tym kluczowa rola, jaką w utrzymaniu poziomu inwestycji odgrywa wsparcie z publicznych pieniędzy.
Czytaj więcej:
Transformację klimatyczną jako szansę postrzega 29 proc. europejskich przedsiębiorstw. Firmy w UE zwiększają inwestycje w przeciwdziałanie zmianom klimatu bardziej, niż robią to przedsiębiorstwa w USA. 64 proc. firm poniosło straty w wyniku zmian klimatycznych (7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej), jednak tylko mniej więcej połowa podejmuje działania na rzecz uodpornienia działalności w tym zakresie, a 13 proc. jest ubezpieczonych na wypadek szkód spowodowanych zmianami klimatu.
Odsetek firm, które zainwestowały w tym roku, powrócił do poziomu sprzed pandemii. Na wynik ten złożyły się pilna potrzeba transformacji strukturalnej oraz zgromadzenie środków w ostatnich latach. Około 80 proc. firm w UE odnotowało w ostatnim roku zyski, tym samym udział rentownych firm powrócił do poziomu sprzed pandemii.
Europejskie firmy poczyniły znaczny postęp w zakresie cyfryzacji, zmniejszając dystans do USA. Około 70 proc. firm w Unii Europejskiej korzysta z zaawansowanych technologii cyfrowych, co powinno sprzyjać ożywieniu gospodarczemu.
Negatywnie postrzegane jest otoczenie polityczne i gospodarcze. Większość firm spodziewa się pogorszenia sytuacji. Pojawiły się też obawy związane z dostępem do finansowania zewnętrznego (ostrzejsze warunki, ograniczanie wsparcia publicznego). Aż 81 proc. firm sygnalizuje trudności w znalezieniu wykwalifikowanej kadry.