Czy przedsiębiorca zapłaci wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu?

Gmina ma prawo domagać się od przedsiębiorcy wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego, pod warunkiem, że jej roszczenie nie przedawniło się.

Publikacja: 03.11.2023 02:00

Czy przedsiębiorca zapłaci wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu?

Foto: Adobe Stock

- Gmina domaga się ode mnie kilku tysięcy złotych tytułem wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z lokalu handlowego, którego nie opuściłem z końcem umowy (umowa dzierżawy była zawarta do 31 grudnia 2021 r.). Zrobiłem to pół roku później - w połowie 2022 r. Czy gmina może domagać się ode mnie takiego wynagrodzenia?

Z podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że roszczenie wysuwane przez gminę ma związek z tzw. bezumownym korzystaniem przez przedsiębiorcę z lokalu użytkowego. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, pomiędzy stronami istniała umowa dzierżawy, która wygasła z końcem 2021 r. Umowa dzierżawy jest typowym stosunkiem cywilnoprawnym mającym podstawy w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.). Na uwagę zasługuje m.in. art. 693 gdzie postanowiono, że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Teresa Siudem: Jesteś podwykonawcą? Zadbaj o swoje interesy
Biznes
Podwykonawca został bez zapłaty. Mógł tego uniknąć
Biznes
Czy fundacja w Liechtensteinie ochroni majątek przed egzekucją?
Biznes
Wezwania i oferty nabycia akcji spółki publicznej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Zarządzanie łańcuchami dostaw – nowe wyzwania dla firm