Jak obrócić pomyłkę na swoją korzyść i uniknąć sądowo-urzędowych korowodów

Jeśli w biznesie zdarzy się błąd, warto ocenić jego ryzyka i niuanse, aby nasze dalsze działania nie pogłębiły negatywnych następstw już zaistniałych uchybień. W niektórych przypadkach przyznanie wobec organu administracji, że doszło do naruszenia prawa, może być dla nas korzystne i pozwolić na złagodzenie wymiaru kary albo nawet jej uniknięcie.

Publikacja: 21.11.2023 02:00

Jak obrócić pomyłkę na swoją korzyść i uniknąć sądowo-urzędowych korowodów

Foto: Adobe Stock

Prowadzenie działalności w obrocie gospodarczym jest normowane przez rozliczne przepisy na wielu płaszczyznach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przepisy te, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, są coraz bardziej kazuistyczne, specjalistyczne, a bywa, że i wewnętrznie niespójne. Utrudnia to podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą orientację co do powinnego zachowania. W takich realiach nietrudno o popełnienie błędu, z czym często związane są sankcje administracyjne.

Nie w każdej jednak sytuacji, gdy doszło do uchybienia, musi to prowadzić do rozpoczęcia antagonistycznej potyczki z organem administracji i sporu, który ma charakter zero-jedynkowy.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia