Reklama
Rozwiń

Jak członek zarządu powinien zarządzać ryzykiem gospodarczym?

W zasadzie biznesowej oceny sytuacji nie chodzi o to, aby zniechęcać członków zarządu do ryzyka. Jej cel jest dokładnie odwrotny – powinna ich motywować do działań starannych.

Publikacja: 19.12.2023 02:00

Jak członek zarządu powinien zarządzać ryzykiem gospodarczym?

Foto: Adobe Stock

Dążąc do maksymalizacji wartości dla udziałowców albo akcjonariuszy, członkowie zarządu podejmują ryzykowne przedsięwzięcia, które zawsze wiążą się z jakimś poziomem ryzyka gospodarczego. Choć z założenia powinny prowadzić do osiągnięcia zysku, to w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń nawet najlepiej przemyślane inwestycje mogą zakończyć się stratą. Dlatego współcześnie, w dobie szybkich zmian rynkowych i technologicznych, zdolność oceny i akceptacji odpowiedniego poziomu ryzyka staje się nie tylko wyzwaniem, ale i niezbędną kompetencją każdego efektywnego członka zarządu. W tym kontekście pojawia się pytanie: jakie ryzyko jest do przyjęcia, a jakie przekracza granice starannego zarządzania? W którym momencie członek zarządu powinien obawiać się o swoją osobistą odpowiedzialność za ryzyko, którym obarczył majątek spółki?

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?