Aktualizacja: 22.03.2025 04:05 Publikacja: 29.03.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z Polskim Ładem od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorcy nie mogą już definitywnie amortyzować mieszkań i domów. Czyli rozliczać poprzez odpisy wydatków na ich zakup bądź wybudowanie. Zakaz nie dotyczy domków mobilnych. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lutego 2024 r. (nr 0115-KDIT3.4011.769. 2023.2.AWO).
Wystąpił o nią przedsiębiorca, który takimi domkami handluje. Jeden z nich (nazywa go też kontenerem na kołach lub barakowozem) kupił w zeszłym roku. Wyremontował go, dokupił wyposażenie i zamierzał sprzedać. Nie udało się, pojawiły się jednak oferty wynajęcia domku (na cele mieszkaniowe oraz biurowe). Dlatego przedsiębiorca chce zmienić jego przeznaczenie i zakwalifikować jako firmowy środek trwały.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Pomimo ciągłych reform wymiaru sprawiedliwości średni czas oczekiwania na wyrok jest już prawie dwa razy dłuższy niż 14 lat temu. Na horyzoncie rysują się zmiany procedury cywilnej, które wzmocnią rzetelność postępowania, ale mogą je jeszcze bardziej spowolnić.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Sieć zapłaciła w ub.r. 883 mln euro podatków polskiemu fiskusowi. Zainwestowała też 440 mln euro, w tym roku także wyda u nas ponad 500 mln euro
Od czwartku 20 marca podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej - informuje Ministerstwo Finansów.
Różne sytuacje w życiu sprawiają, że rodzic może mieć obowiązek alimentacyjny wobec swojego dziecka. To, kiedy się on jednak kończy, nie zależy wcale od wieku osoby, której wypłacane jest takie świadczenie.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas