Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa – jak uniknąć pułapek kupując biznes?

Kwestia dokładnego określenia przedmiotu umowy sprzedaży przedsiębiorstwa jest kluczowa, choć może nastręczać pewnych problemów. Istotna jest także odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania zbywcy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Publikacja: 24.05.2024 04:30

Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa – jak uniknąć pułapek kupując biznes?

Foto: Adobe Stock

Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa jest jednym ze sposobów nabycia funkcjonującego już biznesu. Jest to złożony proces, który wymaga nie tylko dogłębnej analizy finansowej, podatkowej i prawnej, ale również zrozumienia strategii biznesowej i celów obu stron transakcji. Przedmiotem sprzedaży może być całość przedsiębiorstwa lub jego wyodrębniona część, co otwiera szerokie pole do negocjacji i indywidualizacji warunków umowy. W świetle prawa taka umowa musi spełniać określone wymogi, aby była uznana za ważną i skuteczną, a jej zawarcie jest często poprzedzone długotrwałymi przygotowaniami i konsultacjami z ekspertami z różnych dziedzin. Niniejszy artykuł przybliża wybrane kwestie związane z procesem sprzedaży przedsiębiorstwa, wskazując na najważniejsze aspekty prawne, które należy wziąć pod uwagę przy tego typu transakcjach.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w kryptowaluty?
Biznes
Krypto inwestycje – jakie obowiązki spoczywają na zarządach spółek?
Biznes
E-commerce – nowa strategia bez tworzenia nowych regulacji
Biznes
Wzornictwo pod lepszą ochroną
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Kilka ważnych zmian w ustawie OZE
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń