Dlaczego nie warto działać w formie spółki cywilnej?

Złożoność i liczba obowiązków prawnych obciążających przedsiębiorców, niepewność wynikająca z nadzwyczajnych zdarzeń, takich jak epidemia COVID czy konflikt w Ukrainie, budzą obawy wspólników spółek cywilnych o bezpieczeństwo ich prywatnego majątku.

Publikacja: 31.05.2024 04:30

Dlaczego nie warto działać w formie spółki cywilnej?

Foto: Adobe Stock

Spółka cywilna w polskim systemie prawnym funkcjonuje już od wielu lat. W przeszłości ta forma prawna była często wybierana przez przedsiębiorców zaczynających prowadzenie biznesu z dwóch głównych powodów – prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej było uznawane za mało sformalizowane oraz stosunkowo tanie. W ciągu minionych lat zmieniły się jednak realia prowadzenia działalności w Polsce i zalety, które kiedyś stanowiły o sile oraz popularności spółki cywilnej, dzisiaj mają marginalne znacznie przy rozważaniach przedsiębiorców o wyborze formy prawnej dla ich działalności. Nawet jeżeli biznes się rozwija i generuje znaczące zyski, niespodziewane wydarzenia, takie jak np. COVID czy wojna w Ukrainie, pokazują, że w razie istotnej zmiany koniunktury wysoce ryzykowne jest działanie w  formie prawnej, w której ewentualne niepowodzenia i długi spółki obciążają majątek prywatny właścicieli. Jeżeli do powyższego ryzyka dodamy stale rosnące w ostatnich latach obciążenia podatkowe oraz ograniczenia w planowaniu sukcesji biznesu, coraz częściej pojawiają się dylematy – jaką formę prowadzenia działalności wybrać oraz co powinni zrobić wspólnicy już istniejących spółek cywilnych, aby zminimalizować ryzyka i koszty prowadzonego biznesu?

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Unijna ochrona dla produktów rzemieślniczych
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Biznes
Umorzenie udziałów w spółce z o.o. – rodzaje, procedura, skutki podatkowe
Biznes
Powrót do dyskusji o suwerenności technologicznej w Unii Europejskiej
Biznes
Nie tylko oscypek, chroniona może być również ciupaga
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Jak zapobiegać ryzyku niesfinalizowania transakcji?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście