Reklama

Czy inwestor musi płacić dwa razy za roboty budowlane?

Jeśli generalny wykonawca nie zapłaci podwykonawcom, kierują oni roszczenie o zapłatę przeciwko inwestorowi, nawet gdy brak jest do tego podstaw w przepisach regulujących umowę o roboty budowlane. Sądy rozstrzygają jednak na korzyść podwykonawców, na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Czy inwestor musi płacić dwa razy za roboty budowlane?

Foto: Adobe Stock

Wzajemne rozliczenia inwestora, generalnego wykonawcy i zaangażowanych przez niego podwykonawców od dawna nastręczają trudności i stanowią kwestię problematyczną zarówno dla samego inwestora, jak i podwykonawców. Od lat niezmiennie scenariusz pozostaje ten sam: inwestor angażuje generalnego wykonawcę do wykonania inwestycji, zazwyczaj w formule „pod klucz”. Z oczywistych względów wszystkie niezbędne prace nie są wykonywane przez niego samodzielnie, część z nich podzleca podwykonawcom na podstawie osobno zawartej z nimi umowy, w której określa przysługujące im wynagrodzenie. Co istotne, inwestor nie uczestniczy w zawarciu takich umów i nie jest ich stroną.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama