Aktualizacja: 15.03.2025 18:34 Publikacja: 02.07.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Gdy myślimy o odpowiedzialności odszkodowawczej członków zarządów spółek za szkody wyrządzone czy to samej spółce, czy jej kontrahentom, automatycznie przychodzą nam do głowy przede wszystkim regulacje prawa cywilnego dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej za wyrządzone delikty. Nie jest to jednak jedyna możliwość nałożenia na członka zarządu odpowiedzialności tego rodzaju.
Przepisy prawa cywilnego dotyczące odpowiedzialności za naprawienie szkody stosuje się bowiem również w postępowaniach karnych. Wynika to wprost z art. 46 kodeksu karnego. Sens tej regulacji polega na tym, że sąd karny może orzec obowiązek naprawienia, w całości albo w części, szkody wyrządzonej przestępstwem lub obowiązek zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i stosuje przy tym przepisy prawa cywilnego.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dziś ludzie łatwiej niż kiedyś decydują się na rozwód. Rzadziej walczą o utrzymanie małżeństwa, ale zdarzają się pary, które przychodzą po poradę w sprawie rozwodu, a ostatecznie pozostają w swoich związkach, naprawiają to, co popsute - mówi adwokat Anna Czepkowska-Rutkowska.
Którą z koncepcji geopolitycznych powinna przyjąć Polska? Jedyna realna jest droga transatlantycka, która prowadzi z Waszyngtonu przez Londyn, Paryż, Berlin do Warszawy. Stąd jest dobry start i droga do Kijowa już wytyczona.
W maju, czerwcu najpóźniej będziemy mogli mówić o przełomie w postępowaniu dotyczącym systemu Pegasus - powiedział w piątek w Radiu Zet prokurator krajowy Dariusz Korneluk.
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota w Warszawie skierowała w piątek do sądu akt oskarżenia przeciwko doradcy prezydenta i byłemu Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego Alvinovi G. Zarzuca mu bezprawne ujawnienie wiadomości przeznaczonych wyłącznie na użytek służbowy.
Wysiłki dotyczące uproszczenia prawa i wykluczenia absurdów mogą mieć ograniczony zakres bez usprawnienia sądownictwa
Dla polskiej gospodarki ważne jest, by deregulacja nie okazała się tylko chwilową modą, epizodem kampanii wyborczej. Deregulacja może być ważnym paliwem dla rozwoju. Tylko trzeba zacząć ją robić, a nie tylko o niej mówić.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas