Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić?

Skuteczna ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how, zastosowana obok ochrony własności przemysłowej, pozwala jeszcze lepiej zabezpieczyć inwestycje poczynione przez przedsiębiorcę w jego działalność gospodarczą, w tym nowe technologie.

Publikacja: 05.07.2024 04:30

Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić?

Foto: Adobe Stock

Tajemnica przedsiębiorstwa oraz know-how są równie istotnymi zasobami przedsiębiorcy jak własność przemysłowa. Niezależnie od zabezpieczenia przedmiotów praw własności przemysłowej (m.in. wynalazków czy znaków towarowych), przedsiębiorca powinien wdrożyć środki organizacyjne i techniczne chroniące jego tajemnicę przedsiębiorstwa oraz know-how.

Tajemnica przedsiębiorstwa została uregulowana w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W dużym uproszczeniu, obejmuje ona wszelkie nieujawnione publicznie informacje istotne dla prowadzenia działalności gospodarczej przez określonego przedsiębiorcę. Natomiast know-how – również w dużym uproszczeniu – to poufna wiedza i doświadczenia techniczne, które dotyczą szeroko pojętej produkcji czy świadczenia usług. Często zakresy tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how krzyżują się, co oznacza przykładowo, że przynajmniej w pewnych zakresie określone know-how może zostać uznane jednocześnie za tajemnicę przedsiębiorstwa.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia