Jak uniknąć problemów z dziedziczeniem i zachowkiem?

Nawet jeśli wolą spadkodawcy jest przekazanie majątku przedsiębiorstwa wybranej osobie, z pominięciem pozostałych spadkobierców ustawowych, może okazać się, że nie będzie to w pełni skuteczne.

Publikacja: 23.08.2024 04:30

Jak uniknąć problemów z dziedziczeniem i zachowkiem?

Foto: Adobe Stock

Uprawnienie do zachowku nierzadko wzbudza spore emocje, tak po stronie uprawnionych, jak i zobowiązanych. Warto zatem zacząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest ów „zachowek”. Zgodnie z definicją kodeksową: zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Innymi słowy zachowek to, przysługujące określonym osobom pominiętym w testamencie przez spadkodawcę, uprawnienie do żądania od osób, którym ostatecznie przypadł majątek spadkowy, określonej części spadku, który by otrzymali, gdyby do tego pominięcia nie doszło.

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne