Bezpieczne rozpoczęcie samozatrudnienia – jak się przygotować na B2B?

Polski ustawodawca, w celu uniknięcia pozornych umów o współpracę, przewidział szereg przepisów, których założeniem jest zniechęcenie do współpracy pracownika w ramach B2B ze swoimi byłym pracodawcą zamiast pozostawania w stosunku pracy.

Publikacja: 06.09.2024 04:30

Bezpieczne rozpoczęcie samozatrudnienia – jak się przygotować na B2B?

Foto: Adobe Stock

Firmy często decydują się na współpracę z niezależnymi specjalistami w ramach kooperacji B2B – realizowanej jako współpraca pomiędzy dwoma profesjonalnymi przedsiębiorcami. Daje to większą możliwość indywidualnego ukształtowania relacji, pozwala też dostosować ją bardziej do realiów XXI wieku. Również sami pracownicy coraz częściej zdają sobie sprawę, że stabilność wynikająca z przepisów kodeksu pracy nie zawsze przekłada się na wyższe zarobki i łatwość w podejmowaniu pracy. Z tego powodu kooperacja na zasadach samozatrudnienia w wielu sytuacjach jest rozwiązaniem korzystnym dla obu stron. Żeby jednak taka forma współpracy była dla nich bezpieczna, należy zwrócić uwagę na szereg czynników i odpowiednio przygotować się do implementacji rozwiązania.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne