Unijna legislacja to również nasze prawo

W okolicach budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się instalacja artystyczna, która prezentuje stado strusi – wszystkie one, z wyjątkiem jednego, chowają głowę w piasek. Dla setek osób mijających je codziennie, to symbol przypominający o tym, że nie możemy odwracać głowy od spraw unijnych i musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu procesu legislacyjnego w UE.

Publikacja: 06.09.2024 04:30

Unijna legislacja to również nasze prawo

Foto: Adobe Stock

Około 80 proc. legislacji obowiązującej w Polsce, która dotyczy funkcjonowania firm i pracowników, jest tworzona w instytucjach UE. Decyzje podejmowane w Brukseli mają bezpośredni wpływ na polskich pracodawców, jednak wciąż ich zaangażowanie w kształtowanie polityk unijnych jest niewielkie, zwłaszcza w porównaniu z firmami z Europy Zachodniej. Chcemy ten stan rzeczy zmienić poprzez przybliżanie, co dwa tygodnie, naszym przedsiębiorcom unijnych projektów legislacyjnych, które mają bezpośredni wpływ na polski biznes. Chcemy, aby nasze firmy mogły się odpowiednio przygotować do wdrożenia nowych przepisów, a także mamy nadzieję, zacząć bardziej angażować się w ich kształtowanie.

Pozostało 88% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne