Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?

Kiedy należy sporządzić protokół, co powinno się w nim znaleźć? Czym może grozić niedopełnienie formalności? Jakie konsekwencje może mieć zbyt późne sporządzenie protokołu z posiedzenia organów spółki z o.o.? Czy pomimo niezaprotokołowania lub błędnego zaprotokołowania uchwały, może ona wywrzeć zamierzone skutki?

Publikacja: 06.09.2024 04:30

Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?

Foto: Adobe Stock

W praktyce nie przywiązuje się do treści protokołów z posiedzeń/zgromadzeń organów spółek należytej wagi. To błąd, zwłaszcza w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko sporów w gronie organu spółki, mogących skutkować podważeniem rozstrzygnięć podjętych na danym posiedzeniu/zgromadzeniu. Protokołowanie uchwał organów spółki z o.o. ma za zadanie zapewnienie pewności obrotu, ponieważ protokół stanowi pierwszy (i główny) dowód na okoliczność podjęcia uchwały oraz okoliczności temu towarzyszących (np. zgłoszenia sprzeciwów), co odgrywa kluczową rolę w przypadku zaskarżania uchwał i sporów korporacyjnych.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne