Reklama
Rozwiń

Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?

Kiedy należy sporządzić protokół, co powinno się w nim znaleźć? Czym może grozić niedopełnienie formalności? Jakie konsekwencje może mieć zbyt późne sporządzenie protokołu z posiedzenia organów spółki z o.o.? Czy pomimo niezaprotokołowania lub błędnego zaprotokołowania uchwały, może ona wywrzeć zamierzone skutki?

Publikacja: 06.09.2024 04:30

Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?

Foto: Adobe Stock

W praktyce nie przywiązuje się do treści protokołów z posiedzeń/zgromadzeń organów spółek należytej wagi. To błąd, zwłaszcza w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko sporów w gronie organu spółki, mogących skutkować podważeniem rozstrzygnięć podjętych na danym posiedzeniu/zgromadzeniu. Protokołowanie uchwał organów spółki z o.o. ma za zadanie zapewnienie pewności obrotu, ponieważ protokół stanowi pierwszy (i główny) dowód na okoliczność podjęcia uchwały oraz okoliczności temu towarzyszących (np. zgłoszenia sprzeciwów), co odgrywa kluczową rolę w przypadku zaskarżania uchwał i sporów korporacyjnych.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama