Aktualizacja: 04.12.2024 08:57 Publikacja: 03.12.2024 05:25
Foto: Adobe Stock
18 listopada opublikowano w oficjalnym dzienniku UE nowe unijne akty prawne dotyczące wzorów, tj. rozporządzenie UE 2024/2822 oraz dyrektywę UE 2024/2823. Reforma ma na celu unowocześnienie prawa wzorów przemysłowych oraz dalszą jego harmonizację. Rozporządzenie będzie stosowane od 1 maja 2025 r., natomiast dyrektywa powinna zostać implementowana przez państwa członkowskie do 9 grudnia 2027 r. W aktach tych znalazły się zarówno drobne zmiany, w tym długo oczekiwana modyfikacja nazewnictwa samego prawa, które od 1 maja 2025 r. będzie określane jako wzór przemysłowy Unii Europejskiej, jak również – i na tych się tu skupię – istotne modyfikacje, w tym w szczególności mające znaczenie z perspektywy polskiego prawa.
Ogłoszenie upadłości nie prowadzi do wygaśnięcia czy rozwiązania umowy ubezpieczenia obowiązkowego ani do przedłużenia bytu prawnego takiej umowy. W pozostałych przypadkach decyzja może należeć do syndyka i sędziego komisarza.
Benjamin Franklin napisał kiedyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. W dzisiejszym numerze piszemy o jednym i o drugim.
13 grudnia zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) zaostrzające przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów i podnoszące standardy zarówno w handlu stacjonarnym, jak i internetowym.
Spółka komandytowa pozwala na znaczne obniżenie łącznego obciążenia podatkowego, jeśli komplementariusz jest osobą fizyczną. Najkorzystniejszą konfiguracją jest zatem uczynienie właściciela biznesu komplementariuszem.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Bezzasadne niedopuszczenie do walnego zgromadzenia spółki komandytowo-akcyjnej może dotyczyć jedynie akcjonariusza, nie zaś komplementariusza.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Jest środa, 4 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Europejskie rozporządzenie w sprawie wylesiania (EUDR) to istotny krok w walce z degradacją środowiska, ale także poważne wyzwanie dla firm eksportujących do UE.
Fundacja rodzinna nie gwarantuje ochrony majątku przed wierzycielami, którzy dzięki przepisom prawa mogą skutecznie dochodzić swoich roszczeń.
Kobietom nie brakuje wiedzy technologicznej, umiejętności czy pasji. Brakuje im pewności siebie. Wciąż boją się pójść za głosem swojego serca – mówi w Wiola Klimczak, współzałożycielka i prezeska zarządu Fundacji IT Girls.
Ogłoszenie upadłości nie prowadzi do wygaśnięcia czy rozwiązania umowy ubezpieczenia obowiązkowego ani do przedłużenia bytu prawnego takiej umowy. W pozostałych przypadkach decyzja może należeć do syndyka i sędziego komisarza.
Jest wtorek, 3 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
Benjamin Franklin napisał kiedyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. W dzisiejszym numerze piszemy o jednym i o drugim.
Państwo zobowiązane jest do ochrony swoich obywateli w każdym czasie: w stanie pokoju, w sytuacjach kryzysowych, podczas stanów nadzwyczajnych, a także w czasie wojny. Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wskazuje podmioty zobowiązane do wypełnienia tych zadań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas