Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku

Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.

Publikacja: 14.02.2025 05:40

Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku

Foto: Adobe Stock

Niepewność gospodarcza, która towarzyszy Europie od czasów pandemii, w dużej mierze wynikała z obaw przed falą upadłości. Wysokie stopy procentowe, rosnące koszty energii i utrzymująca się inflacja znacząco wpłynęły na kondycję wielu przedsiębiorstw. Choć nie doszło do masowego wzrostu bankructw, liczba restrukturyzacji i upadłości systematycznie rośnie – także w Polsce. W obliczu stabilizujących się stóp procentowych i długiego okresu ograniczonej aktywności inwestorów, transakcje dotyczące aktywów firm w trudnej sytuacji, czyli tzw. „distressed M&A”, mogą stanowić interesującą formę lokowania kapitału.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm
Biznes
Sprzedajesz nieruchomość? Ustal, czy rzeczywiście jest zabudowana