Aktualizacja: 25.03.2025 03:35 Publikacja: 25.02.2025 04:40
Foto: Adobe Stock
Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba zacząć od określenia, jakie modele sukcesji wchodzą w grę. Po pierwsze, czy mamy następców w rodzinie, czy nie. A zatem, czy wszystko ma pozostać „w rodzinie”, czy trzeba szukać innego rozwiązania? Dużo zależy też od tego, czy członkowie rodziny są przygotowani do objęcia sterów i czy są zainteresowani tą drogą. Czasami może się to zmieniać w czasie, więc ważne jest, aby określić, jaki jest horyzont czasowy „zmiany warty”. Następnie trzeba rozważyć drugi wariant, w którym stery organizacji ma przejąć osoba niespokrewniona. Może to być zaufany pracownik lub zatrudniony menedżer z zewnątrz organizacji. Na tym etapie należy się zastanowić, jakie są najważniejsze procesy, za które odpowiedzialna byłaby taka osoba. Następnie należy rozważyć, jak wypośrodkować interesy rodziny, czyli przyszłych właścicieli firmy oraz osób nią zarządzających. Czasami optymalnym rozwiązaniem jest sprzedaż firmy rodzinnej albo w całości, albo w części. Tutaj ważne są pytania o ewentualnego nabywcę, sposób przeprowadzenia transakcji oraz reinwestycje pozyskanych w ten sposób środków. Te kilka pytań najczęściej ukazuje, czy osoba, która planuje sukcesję, wybrała kierunkowe decyzje co do modelu sukcesji, czy jest dopiero na początku drogi do wypracowania odpowiedniej koncepcji. Oczywiście to tylko wstępny zarys, który będzie uszczegóławiany. Powinien on być też modyfikowany wraz z naturalnymi zmianami sytuacji rodzinnej potencjalnych następców. Często ten element jest pomijany przez nestorów, a przecież na ewentualne role w procesie przekazywania majątku mają wpływ kierunki edukacji dzieci i obierane przez nie cele zawodowe.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie popełniają właściciele firm rodzinnych, jest brak formalnego planu sukcesji.
Umowa ubezpieczenia nie zastąpi testamentu, ale może stanowić uzupełnienie przy planowaniu spadkowym i sukcesji.
Jest kilka sposobów na przekazanie rodzinnego biznesu. Nie zawsze te najprostsze okazują się najlepszym rozwiązaniem.
W przypadku sukcesji w formie darowizny, kluczową sprawą pozostaje zapewnienie nestorowi gwarantowanego dochodu. Może go zapewnić strukturyzacja właścicielska, dzięki której część aktywów majątkowych pozostanie dożywotnio w rękach nestora.
Fundacja rodzinna przyznała się, że dopuszcza po 10 latach sprzedaż nabywanej właśnie nieruchomości. Fiskus: to wyklucza zwolnienie z podatku.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie wniesienia udziałów w spółce z o.o. do fundacji rodzinnej i ich sprzedaży po dwóch miesiącach. Taka szybka sprzedaż to optymalizacja.
Przekazanie darowizny przez fundację rodzinną dla organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego (OPP), niebędącej beneficjentem tej fundacji, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w CIT po stronie fundacji rodzinnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas