Aktualizacja: 25.02.2025 05:00 Publikacja: 25.02.2025 04:40
Foto: Adobe Stock
Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba zacząć od określenia, jakie modele sukcesji wchodzą w grę. Po pierwsze, czy mamy następców w rodzinie, czy nie. A zatem, czy wszystko ma pozostać „w rodzinie”, czy trzeba szukać innego rozwiązania? Dużo zależy też od tego, czy członkowie rodziny są przygotowani do objęcia sterów i czy są zainteresowani tą drogą. Czasami może się to zmieniać w czasie, więc ważne jest, aby określić, jaki jest horyzont czasowy „zmiany warty”. Następnie trzeba rozważyć drugi wariant, w którym stery organizacji ma przejąć osoba niespokrewniona. Może to być zaufany pracownik lub zatrudniony menedżer z zewnątrz organizacji. Na tym etapie należy się zastanowić, jakie są najważniejsze procesy, za które odpowiedzialna byłaby taka osoba. Następnie należy rozważyć, jak wypośrodkować interesy rodziny, czyli przyszłych właścicieli firmy oraz osób nią zarządzających. Czasami optymalnym rozwiązaniem jest sprzedaż firmy rodzinnej albo w całości, albo w części. Tutaj ważne są pytania o ewentualnego nabywcę, sposób przeprowadzenia transakcji oraz reinwestycje pozyskanych w ten sposób środków. Te kilka pytań najczęściej ukazuje, czy osoba, która planuje sukcesję, wybrała kierunkowe decyzje co do modelu sukcesji, czy jest dopiero na początku drogi do wypracowania odpowiedniej koncepcji. Oczywiście to tylko wstępny zarys, który będzie uszczegóławiany. Powinien on być też modyfikowany wraz z naturalnymi zmianami sytuacji rodzinnej potencjalnych następców. Często ten element jest pomijany przez nestorów, a przecież na ewentualne role w procesie przekazywania majątku mają wpływ kierunki edukacji dzieci i obierane przez nie cele zawodowe.
Wykorzystanie w biznesie utworów pochodzących z wolnych źródeł bez ponoszenia dodatkowych opłat jest możliwe, musi jednak pozostawać zgodne z podstawą prawną, na której wykorzystanie utworu miałoby zostać oparte.
Brak pewności prawnej, chaotyczne zmiany przepisów i nieprzewidywalność mogą zagrozić całemu systemowi finansowania zielonej transformacji (ESG), powodując odpływ kapitału oraz spowolnienie inwestycji w kluczowe sektory gospodarki.
W obrocie gospodarczym często wykorzystywana jest instytucja cesji wierzytelności przyszłych jako zabezpieczenie przeprowadzanych transakcji. Co się jednak stanie, gdy wobec cedenta zostanie otwarte postępowanie restrukturyzacyjne?
Istnieje kilka sposobów na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Wypłata zaliczek na poczet zysku w spółkach handlowych jest praktyką dość często stosowaną przez wspólników, mającą na celu wcześniejszą (niekiedy cykliczną) dystrybucję osiąganych profitów. Zasady wypłat zależą od rodzaju spółki.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie wniesienia udziałów w spółce z o.o. do fundacji rodzinnej i ich sprzedaży po dwóch miesiącach. Taka szybka sprzedaż to optymalizacja.
Przekazanie darowizny przez fundację rodzinną dla organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego (OPP), niebędącej beneficjentem tej fundacji, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w CIT po stronie fundacji rodzinnej.
Dla wnioskodawców ubiegających się o opinie zabezpieczające kluczowe jest, aby cel powołania do życia, a następnie funkcjonowania fundacji rodzinnej był zgodny z tym, który przyświecał środowisku firm rodzinnych – zapewnieniu ciągłości i trwałości funkcjonowania majątku firmowego i rodzinnego.
Aby nastąpiła sukcesja, musi dojść do zmiany rozumianej jako przekazanie wiedzy, władzy i odpowiedzialności za firmę oraz za pozostały majątek rodzinny.
Zdaniem fiskusa przekazanie darowizn innym podmiotom niż beneficjentom ustalonym w statucie fundacji rodzinnej trzeba uznać za rozszerzenie listy faktycznych beneficjentów. Takie darowizny należy opodatkować 15-proc. stawką CIT.
Dobrze przemyślany plan sukcesji zawsze zawiera dwie perspektywy: krótko i długoterminową. Pierwsza z nich wiąże się najczęściej z planem awaryjnym na wypadek choroby, czy śmierci właściciela. Druga zakłada rozwiązanie docelowe, przy spełnieniu określonych warunków.
15 proc. podatek to za mało, powinno być w sumie 23 proc. – uznał fiskus i stwierdził, że wniesienie udziałów do fundacji rodzinnej po to, żeby je od razu sprzedać, jest niedozwoloną optymalizacją. Nie możemy na nią pozwalać – piszą urzędnicy.
Prawo szwajcarskie definiuje fundację rodzinną jako narzędzie wsparcia materialnego, pod ściśle określonymi warunkami. Szwajcarską fundację rodzinną można traktować jako swoiste koło ratunkowe, które fundator przekazuje swoim beneficjentom jedynie w sytuacjach rzeczywistej potrzeby.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas