Nowe wymogi wprowadza rozporządzenie UE dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Będzie stosowane już od 12 sierpnia przyszłego roku, i to bezpośrednio we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nie trzeba go, więc implementować do polskiego prawa.
Rozporządzenie ma zapobiegać powstawaniu odpadów – opakowania będą musiały nadawać się do recyklingu. Będą więc projektowane tak, by dało się je przetworzyć na surowce wtórne, w sposób „ekonomicznie opłacalny”. W procesie ich produkcji konieczne będzie również ograniczenie substancji niebezpiecznych oraz materiałów, które utrudniają recykling.
Znikną opakowania pozornie zwiększające objętość produktu, jak np. te z podwójnym dnem, czy ściankami, które wprowadzają konsumenta w błąd co do zawartości produktu. Na przedsiębiorców, którzy nie będą przestrzegać nowych regulacji, spadną kary… Tych, jednak w rozporządzeniu UE nie określono. Muszą je ustalić w przepisach krajowych państwa członkowskie. Mają na to czas do 12 lutego 2027 r.
Co jeszcze zmieni się w sprawie opakowań? Czym są oświadczenia żywieniowe i jak je poprawnie stosować na etykietach produktów? Jakie zmiany w przepisach dotyczących sztucznej inteligencji planuje Unia Europejska?
O tym m.in. piszemy w „Tygodniku Przedsiębiorców”. Zapraszam do lektury.
Czytaj więcej: