Jak zaksięgować przedsięwzięcie budowlano-usługowe w ramach PPP

Przedsiębiorca zawierający umowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego musi ją po zakończeniu projektu odpowiednio rozliczyć w księgach rachunkowych.

Publikacja: 06.07.2021 16:30

Jak zaksięgować przedsięwzięcie budowlano-usługowe w ramach PPP

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy (jako strony prywatne) mogą wspólnie z podmiotami (stronami) publicznymi realizować określone przedsięwzięcia o charakterze budowlano-usługowym, w oparciu o zawarte między sobą odpłatne umowy cywilno-prawne: o partnerstwie publiczno-prywatnym lub koncesji na roboty budowlane lub usługi. Datę rozpoczęcia i zakończenia takich umów wyznacza – co do zasady – długość cyklu życia przedsięwzięcia, obejmującego trzy etapy:

Pierwszym jest etap przygotowawczo-projektowy. W ramach tej fazy ustalane są finansowe, prawne, sprawozdawcze, organizacyjne i kontrolne założenia przedsięwzięcia. Dokonywana jest również przedrealizacyjna analiza ekonomiczna przedsięwzięcia, obejmująca studium jego wykonalności. Etap ten kończy podpisanie umowy przez strony.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia