Bez odpowiedniej dokumentacji nie ma preferencji - wyrok NSA

Żeby skorzystać z podwyższonych 50 proc. kosztów autorskich konieczne jest wyraźne wyodrębnienie części wynagrodzenia należnej między innymi za rozporządzanie autorskimi prawami majątkowymi do utworu.

Publikacja: 22.06.2021 17:45

Bez odpowiedniej dokumentacji nie ma preferencji - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie zaczął się po tym jak fiskus w sierpniu 2019 r. określił blisko 50 tys. zł zobowiązania w PIT za 2018 r. Urzędnicy uznali, że podatnik bezpodstawnie w PIT-37 zastosował 50 proc. koszty autorskie, bo dokumenty, w szczególności zaświadczenia wystawione. przez pracodawcę, choć określają ilość projektów i poświęcony na ich realizację czas, to nie określają uzyskanego honorarium za przeniesienie praw do każdego utworu. Zdaniem fiskus tylko jednoznaczne wyliczenie powstałych utworów i wartość honorarium z tytułu rzeczywiście dokonanej pracy twórczej, której etapem finalnym jest powstały utwór, pozwala na zastosowanie podwyższonych kosztów.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm