Aktualizacja: 10.05.2022 13:40 Publikacja: 20.05.2021 08:21
Foto: Adobe Stock
Od 2021 r. duże spółki muszą informować o swojej strategii podatkowej. Obowiązek ten od początku wzbudza kontrowersje. Czy słusznie?
Obowiązek publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej nałożono na te podmioty, które już od kilku lat podają do wiadomości publicznej dane ze zeznań podatkowych, m.in. przychody, dochody, straty, kwotę podatku. Chodzi o podatników, których roczna wartość przychodu przekroczy równowartość 50 mln euro. Minister Finansów publikuje te dane na stronie internetowej, w Biuletynie Informacji Publicznej.
Prowadząc biznes w formie spółki, trzeba przygotować się na różne scenariusze. Wspólnicy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad spółką, stosując nieuczciwe triki.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Przedsiębiorcy, dążąc do dywersyfikacji swoich przychodów, zazwyczaj podejmują współpracę z sektorem prywatnym. Nie dostrzegają często potencjału, który leży w różnych formach współpracy z sektorem publicznym. Tymczasem, styk biznesu i sfery publicznej to znacznie więcej niż zamówienia publiczne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Krajowa Administracja Skarbowa ma zbyt szerokie i za bardzo ogólnie określone prawo dostępu do danych obywateli - sygnalizuje znów Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Oddział zagranicznej spółki jest częścią działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego i nie ma możliwości prowadzenia jej we własnym imieniu i na własny rachunek.
Połączenie spółek z o.o. (udziałowca i spółki zależnej) będących polskimi rezydentami podatkowymi jest neutralne podatkowo.
• ZUS pisze do przedsiębiorców i przyznaje wakacje składkowe za grudzień • Do obiecanej reformy składki zdrowotnej ciągle daleko • Zmiany w składce zdrowotnej niekonstytucyjne? • Podejrzenie o oszustwo podatkowe a bieg terminu przedawnienia. Wyrok • Czy odszkodowanie na podstawie ugody można zaliczyć w koszty? • VAT a sprzedaż samochodu po leasingu • Sąd o odliczeniu VAT od kantyny dla pracowników • Spór o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi • Kary za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w górę • Ważne terminy na ten tydzień
Nie będzie oskarżania podatników o przestępstwa tylko po to, by wydobyć z nich zaległe podatki. Ministerstwo Finansów zapowiada usunięcie kontrowersyjnego przepisu, który na to pozwala.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas