Aktualizacja: 27.02.2020 11:18 Publikacja: 27.02.2020 15:45
Foto: Adobe Stock
1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy o ograniczaniu zatorów płatniczych, a precyzyjniej, ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Za uzasadnieniem ustawodawcy, wprowadzane zmiany mają „poprawić otoczenie, w jakim funkcjonują strony transakcji handlowych", w celu osiągnięcia tytułowego skutku. Jak to zwykle bywa, oznacza to szereg dodatkowych obowiązków dla przedsiębiorców i jeszcze więcej potencjalnych przykrych konsekwencji i ryzyk do zmaterializowania w przypadku ich niespełnienia. Poprzednie przepisy, nakierowane zresztą na podobny cel, w opinii ustawodawcy nie zdały egzaminu, dlatego tym razem podszedł do zagadnienia bardziej kompleksowo. Dlatego zmiany dotyczą również ustaw podatkowych, regulacji dotyczącej zwalczania nieuczciwej konkurencji, czy kodeksu postępowania cywilnego, a nad wykonywaniem obowiązków przez przedsiębiorców czuwać ma ponadto wyznaczony do tego regulator (Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji). Podmiotowy i przedmiotowy zakres przepisów określony jest bardzo szeroko. Dotyczą one transakcji handlowych, tj. umów, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony zawierają ją w związku wykonywaną działalnością. Pojęcie stron rozumiane jest bardzo szeroko – chodzi m.in. o przedsiębiorców, osoby wykonujące wolny zawód, a także podmioty publiczne.
Podczas wizyty funkcjonariuszy w firmie ważna jest znajomość zasad i procedur. Pomoże ona szybko i rzetelnie wyjaśnić i zakończyć sprawę.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Sztuczna inteligencja dotyka wielu obszarów naszego życia. A czy może także zmienić strategię procesową w części sporów prawnoautorskich, tzn. czy poprzez zastosowanie AI można skutecznie bronić się przed zarzutem naruszenia praw autorskich?
Większość spółek komandytowych funkcjonuje w obrocie jako tzw. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowe. W takiej spółce odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki ponosi spółka z o.o.
O tym czy opłacanie przez spółkę grupowej polisy od odpowiedzialności cywilnej może powodować powstanie przychodu podatkowego u beneficjenta, decyduje sposób określenia podmiotów objętych ochroną.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Jeżeli walne zgromadzenie spółki akcyjnej wyda zarządowi wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw spółki, to jest ono dotknięte sankcją nieważności.
6 listopada 2024 roku na PGE Narodowym odbędzie się Google Cloud Summit Poland 2024. To jedno z największych wydarzeń w Polsce i naszej części Europy poświęcone technologiom chmurowym i sztucznej inteligencji.
Zaczęło się od małego start-upu w Poznaniu. Dzisiaj Allegro to najpopularniejsza platforma zakupowa w Polsce, jedna z największych firm e-commerce w Europie oraz wyjątkowe miejsce pracy.
W procesie rekrutacyjnym pokazujemy, jak atrakcyjnym miejscem do pracy jest AstraZeneca, a jednocześnie staramy się wybierać takich kandydatów, którzy chcą się rozwijać, uczyć, zdobywać różne doświadczenia, mają w sobie pasję oraz chęci i zgodnie z wartościami i misją firmy chcą pomagać innym – mówi Marta Jagnieża, wiceprezes zarządu, dyrektorka HR w AstraZeneca.
Kontroling, wyposażony w nowoczesne systemy EPM, umożliwia szybsze reagowanie na zmieniającą się rzeczywistość biznesową.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje – mówi Tomasz Czerski, dyrektor rozwiązań big data w Orange Polska.
Przed zakupem telewizora bierzemy pod uwagę różne czynniki, takie jak jakość obrazu, przekątną ekranu, rozdzielczość, cenę czy funkcje Smart TV. Często pomijamy jest jednak dosyć istotny element, jakim jest kwestia zabezpieczeń telewizora. Zupełnie niesłusznie, gdyż obecnie w telewizorach podłączonych do Internetu przechowujemy wiele wrażliwych haseł i danych. Dlatego warto wybrać telewizor z systemem, który zagwarantuje zaawansowane bezpieczeństwo na wielu poziomach – takim jak Samsung Knox.
Umowa PKP Intercity na piętrowe pociągi ma zapewnić przewoźnikowi przewagę na otwartym rynku, może także na trwale zmienić krajowy rynek producentów taboru kolejowego.
Po raz pierwszy w Unii Gazprom stracił pieniądze za złamanie kontraktów gazowych. 530 mln euro zasiliło budżet Niemiec. A to dopiero początek. Łączna kwota roszczeń unijnych firm ( w tym z Polski) wobec Gazpromu przekroczyła jego przychody netto ze sprzedaży gazu na wszystkie rynki zagraniczne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas