Rejestr akcjonariuszy: czego wymagają podmioty uprawnione do prowadzenia rejestru (2)

Tworząca się praktyka pokazuje już, że podmioty uprawnione do prowadzenia rejestru akcjonariuszy wymagają od spółek przedłożenia szeregu dodatkowych dokumentów uzasadniających dokonanie wpisu w rejestrze akcjonariuszy – takich jak dokument akcji czy pokwitowanie złożenia akcji przez akcjonariusza w spółce.

Publikacja: 13.10.2020 15:45

Rejestr akcjonariuszy: czego wymagają podmioty uprawnione do prowadzenia rejestru (2)

Foto: Adobe Stock

Przy uwzględnieniu powyższych wymogów, wpisanie do rejestru akcjonariuszy biernego akcjonariusza z akcji imiennych, może nie być możliwe ze względu na to, że jego wpisania odmówi podmiot prowadzący rejestr. Jeżeli tak się stanie, uznać będzie można, że zarząd dołożył wymaganej staranności w zakresie przeprowadzenia dematerializacji (tj. zawnioskował o wpisanie akcjonariuszy biernych zgodnie z treścią księgi akcyjnej). Wówczas, nawet jeżeli nie dojdzie do wpisu akcjonariusza do rejestru akcjonariuszy, to zarząd nie powinien ponosić odpowiedzialności za powstałą z tego tytułu szkodę.

Pozostało 89% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów