Reklama
Rozwiń

Moment zastrzeżenia własności rzeczy

Do zastrzeżenia własności rzeczy, tj. do pozostawienia jej przy sprzedającym, dojść może jedynie wtedy, jeżeli w chwili zastrzeżenia własności jest on jeszcze jej właścicielem. Zastrzeżenie takie, w terminie późniejszym jest po prostu bezprzedmiotowe, skoro już doszło do przeniesienia własności rzeczy.

Publikacja: 13.02.2020 16:15

Moment zastrzeżenia własności rzeczy

Foto: AdobeStock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku II CSK 706/17 z 13 września 2018 r.

Spółka z o.o. domagała się jako strona powodowa wyłączenia z masy upadłości pozwanej spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej bliżej określonej ilości stopu aluminium i innych przedmiotów. W umowie o współpracy handlowej, strona powodowa zobowiązała się dostarczyć pozwanej złom do produkcji. Jego cena miała być ustalana każdorazowo na dany tydzień dostawy, a płatność miała odbywać się w terminie trzydziestu dni liczonych od dnia dostawy na podstawie faktur VAT. W kontrakcie, strona powodowa nie zastrzegła własności sprzedanego złomu aż do uiszczenia jego ceny. Nie zrobiła tego także w momencie sprzedaży poszczególnych jego partii, jak i takiego zastrzeżenia nie wpisała do poszczególnych faktur. Zastrzeżenia dokonała dopiero po wniesieniu pozwu o zapłatę ceny w piśmie nieodebranym przez pozwaną. Na gruncie tych ustaleń, sąd I instancji uznał, że nie doszło do skutecznego zastrzeżenia własności sprzedanego złomu, co czyniło bezzasadnym żądanie wyłączenia go z masy upadłości. Sąd okręgowy apelację oddalił.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?