Aktualizacja: 05.03.2020 14:24 Publikacja: 05.03.2020 15:45
Foto: AdobeStock
Przedsiębiorcy, w szczególności ci mali i średni, mają szansę sięgnąć po bezzwrotne dotacje na tworzenie lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych, które pozwolą w przyszłości kreować nowe produkty, usługi lub technologie. I wykorzystywać je na własne potrzeby przedsiębiorstwa lub przekazywać prawa do nich innym firmom lub instytucjom.
Takie możliwości zapewnia działanie 2.1 „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw", które wchodzi w skład programu „Inteligentny rozwój". Właśnie został do niego ogłoszony konkurs, co oznacza, że już wkrótce firmy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie. Celem konkursu jest wyłonienie projektów, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów całego programu „IR" oraz celów wspomnianego działania 2.1. Zostały one określone jako wsparcie tworzenia i rozwoju infrastruktury B+R przedsiębiorstw poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Przez niezbędną infrastrukturę rozumie się konieczne wydatki dotyczące tworzenia lub rozwijania działalności B+R związane z zakupem budowli i budynków, pod warunkiem, że ich nabycie pozostaje w bezpośrednim związku z celami projektu objętego wsparciem, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia nowych/przełomowych produktów i usług (wydatki na zakup nieruchomości są limitowane).
Z początkiem sierpnia 2024 r. wszedł w życie Akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI), który nakłada na podmioty wprowadzające do obrotu lub oddające do użytku pod własną firmą system AI szereg obowiązków.
Spółka musi opodatkować pracowników, którym przyznała nagrody za osiągnięcia zawodowe.
List intencyjny nie jest uregulowany w przepisach prawa. Strony mają więc swobodę w ukształtowaniu jego treści oraz mogą zdecydować w jakiej formie zostanie zawarty. Kiedy warto rozważyć zawarcie listu intencyjnego? Jakie postanowienia w nim zawrzeć?
Formalizm zamówień publicznych wymaga od wykonawców biorących udział w przetargach dbałości o rzetelność i obiektywizm przekazywanych do oceny zamawiającego informacji. Nierzadko brak precyzyjności, pobieżna weryfikacja dokumentacji zamówienia lub brak obiektywizmu decyduje o tym, czy wykonawca uzyska zamówienie.
Całą flotą trzeba zarządzać: na bieżąco serwisować, dbać o każde auto i reagować w razie nieplanowanych zdarzeń, a w przypadku skali staje się to nie lada wyzwaniem.
Simple Agreement for Future Equity (SAFE) to uproszczona umowa inwestycyjna, która pozwala start-upom na szybkie pozyskanie równoległego finansowania od wielu inwestorów. Jakie inne zalety ma taka umowa?
Krajowy Plan Odbudowy to potężne pieniądze z unijnego programu wsparcia europejskich gospodarek po perturbacjach związanych z pandemią. Mogą po nie sięgać także polscy przedsiębiorcy. Do wyboru mają długą listę programów.
Długie trzymanie się rynków krajów objętych sankcjami Zachodu coraz drożej kosztuje austriacką grupę bankową. Ogromne zyski zarabiane na rosyjskiej wojnie szybko mogą się zamienić w rosnące straty. Austriacy sprzedali właśnie białoruski oddział ze stratą 300 mln euro. W Rosji mogą stracić jeszcze więcej, bo Kreml już zamroził ich potężne aktywa.
Wierzyciele coraz częściej decydują się na dochodzenie niespłaconych należności wykorzystując różne mechanizmy prawne. Bez względu na to, czy sprawa ma charakter prawnocywilny czy też prawnokarny, sądy lub organy posiłkują się dowodem z opinii biegłego, który następnie jest podstawą rozstrzygnięcia.
Zatajając „błędy przeszłości” lub wypełniając niestarannie dokumenty przetargowe, można narazić się na wykluczenie z postępowania o zamówienie publiczne.
Rozliczenie projektów finansowanych z funduszy europejskich wymaga wdrożenia procedur wewnętrznych, które są niezbędne do zapewnienia przejrzystości finansowej i zgodności z przepisami. Aby sprostać tym wymaganiom, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie polityki rachunkowości, procesów zakupowych, kadrowych oraz administracyjnych.
Ocena oferty leasingu jest niezwykle istotna przy wyborze partnera leasingowego dla firmy. Musimy zdecydować na jakich warunkach transakcji zależy nam najbardziej i poszukać leasingodawcy spełniającego te wymagania.
Spadek cen ropy o prawie 10 dol. poniżej poziomu zapisanego w budżecie Rosji grozi Kremlowi stratą 6 mld dol. Dziura w finansach Rosji będzie 2,6 razy większa od zaplanowanej. To oznacza prawdopodobnie cięcia w wydatkach socjalnych.
Większość kosztów doraźnej pomocy i usuwania skutków klęski żywiołowej rząd premiera Donalda Tuska chce wziąć na siebie. Być może trzeba będzie znowelizować budżet.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 19 na 20 sierpnia Ukraina była celem ataku dronów. Eksplozje rozlegały się w miastach Równe i Chmielnicki, w Iwano-Frankiwsku aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Krajowy Plan Odbudowy to potężne pieniądze z unijnego programu wsparcia europejskich gospodarek po perturbacjach związanych z pandemią. Mogą po nie sięgać także polscy przedsiębiorcy. Do wyboru mają długą listę programów.
Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że przyjmie mandat do Parlamentu Europejskiego, z którego zrezygnować ma Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO.
Zapewniam, że mamy broń, której użycie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Broń ta jest dostępna i znajduje się w stanie pełnej gotowości – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Legia Warszawa przegrała drugi kolejny mecz i trzeci w tym sezonie. W obecności 20 tysięcy widzów uległa w Szczecinie Pogoni 0:1.
Nowo odkryta asteroida, nazwana 2024 PT5, zostanie tymczasowo przechwycona przez ziemską grawitację i będzie krążyć wokół naszej planety od 29 września do 25 listopada. Następnie skała kosmiczna powróci na orbitę wokół Słońca.
W amerykańskiej branży technologicznej zawrzało po piątkowych doniesieniach o tym, że firma Qualcomm złożyła Intelowi ofertę przejęcia.
Jeżeli ktoś uważa, że transmitowane w telewizji posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu to pokazówka, a z powodzią dałoby się walczyć równie skutecznie, gdyby premier zarządzał wszystkim z Warszawy – ma rację. Ale Donald Tusk nie mógł zachować się inaczej.
Do niecodziennego zdarzenia doszło na pokładzie skandynawskich linii lotniczych SAS. Jedna z pasażerek znalazła w zaserwowanym jej podczas lotu daniu mysz. Gryzoń zmusił załogę do lądowania awaryjnego.
W wieku 81 lat zmarł profesor Antoni Fałat. Był malarzem, grafikiem i rysownikiem, jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych.
Układ burzowy, który spustoszył Europę Środkową, przyniósł w czwartek drugi raz z rzędu niszczycielskie powodzie do północnowłoskiego regionu Emilia-Romania, zmuszając ludzi do opuszczenia domów.
Elektrownia Three Mile Island, miejsce najgorszej katastrofy nuklearnej w USA, zostanie ponownie otwarta. Będzie sprzedawać energię wyłącznie Microsoftowi, który potrzebuje jej do zasilania swojej sztucznej inteligencji.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że w najbliższych dniach będą prowadzone intensywne prace dotyczące rozwiązań prawnych ukierunkowanych na zapewnienie maksymalnie wysokiej skuteczności państwa w walce z przestępczością na polskich drogach.
Jeszcze 12 tysięcy klientów Tauron Dystrybucja nie ma dostępu do prądu. W niedzielę, 15 września, było to ponad 100 tys. Elektrownie wodne spółki Tauron nadal są zalane.
W obiegu informacji podczas powodzi jest coś niepokojącego i bardzo bym prosił, żeby sprawdzić, gdzie on szwankuje – powiedział premier Donald Tusk do prezydenta Wroclawia i wojewody dolnośląskiego podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie pomagać w organizowaniu wyjazdów dzieci powodzian na zielone szkoły. Uruchomiono specjalny system za pomocą którego te działania będą koordynowane.
Długie trzymanie się rynków krajów objętych sankcjami Zachodu coraz drożej kosztuje austriacką grupę bankową. Ogromne zyski zarabiane na rosyjskiej wojnie szybko mogą się zamienić w rosnące straty. Austriacy sprzedali właśnie białoruski oddział ze stratą 300 mln euro. W Rosji mogą stracić jeszcze więcej, bo Kreml już zamroził ich potężne aktywa.
Itaka, największe polskie biuro podróży, otworzyła 200. salon firmowy. Nowy punkt sprzedaży wycieczek znajduje się w Gliwicach, w Parku Handlowym Arena. W tym roku touroperator planuje jeszcze otworzenie trzech nowych salonów.
Po 10 latach znacząco wzrósł udział OZE w produkcji energii elektrycznej. Są to jednak źródła częściowo niesterowalne potrzebujące stabilizatora. Tymczasem moc dyspozycyjna dramatycznie spada. To dylemat, którzy trzeba rozwiązać jak najszybciej – mówi Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Qair Polska oraz prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE, które organizuje jubileuszowy 10 Kongres Energetyczny DISE we Wrocławiu.
We Wrocławiu posiedzenie sztabu kryzysowego - uczestnicy omawiają sytuację zalanych terenów i przedstawiają plany służb ratowniczych w związku z powodzią. Spotkaniu przewodniczy premier Donald Tusk.
Premier Donald Tusk obiecał powstrzymać drożyznę po powodzi i ostrzegł sklepy, że w razie potrzeby wprowadzi ceny urzędowe na produkty pierwszej potrzeby. Największe sieci handlowe w Polsce zareagowały na słowa szefa rządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas