Unijne fundusze pozwolą rozszerzyć firmom prowadzoną działalność badawczą i rozwojową

Od 14 kwietnia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o wsparcie na tworzenie centrów B+R. Czeka na nich 350 mln zł.

Publikacja: 05.03.2020 15:45

Unijne fundusze pozwolą rozszerzyć firmom prowadzoną działalność badawczą i rozwojową

Foto: AdobeStock

Przedsiębiorcy, w szczególności ci mali i średni, mają szansę sięgnąć po bezzwrotne dotacje na tworzenie lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych, które pozwolą w przyszłości kreować nowe produkty, usługi lub technologie. I wykorzystywać je na własne potrzeby przedsiębiorstwa lub przekazywać prawa do nich innym firmom lub instytucjom.

Takie możliwości zapewnia działanie 2.1 „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw", które wchodzi w skład programu „Inteligentny rozwój". Właśnie został do niego ogłoszony konkurs, co oznacza, że już wkrótce firmy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie. Celem konkursu jest wyłonienie projektów, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów całego programu „IR" oraz celów wspomnianego działania 2.1. Zostały one określone jako wsparcie tworzenia i rozwoju infrastruktury B+R przedsiębiorstw poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Przez niezbędną infrastrukturę rozumie się konieczne wydatki dotyczące tworzenia lub rozwijania działalności B+R związane z zakupem budowli i budynków, pod warunkiem, że ich nabycie pozostaje w bezpośrednim związku z celami projektu objętego wsparciem, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia nowych/przełomowych produktów i usług (wydatki na zakup nieruchomości są limitowane).

Pozostało 83% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów