Jaki wpis na listę wierzytelności przy zarzucie potrącenia

Wierzyciel, z jednej strony zakwestionował wzajemną należność upadłego, z drugiej zaś, z ostrożności, podniósł zarzut potrącenia obu wierzytelności. Czy jego należność podlega zatem wpisowi na listę wierzytelności w zgłoszonej wysokości? – pyta czytelnik.

Publikacja: 26.12.2019 17:00

Jaki wpis na listę wierzytelności przy zarzucie potrącenia

Foto: Adobe Stock

Wierzyciel, który chce skorzystać z prawa potrącenia, składa o tym oświadczenie nie później niż przy zgłoszeniu wierzytelności. Oświadczenie woli w tym zakresie powinno być złożone osobie uprawnionej i poczytuje się, że zostało złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Hipoteza art. 96 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe obejmuje jedynie takie przypadki, gdy w dacie ogłoszenia upadłości, obie wierzytelności potrącane istniały z tego powodu, że żaden z wierzycieli wzajemnych nie skorzystał z prawa potrącenia. Gdy wierzyciel nie skorzystał przed datą ogłoszenia upadłości dłużnika z prawa potrącenia, to po tej dacie oświadczenie w tym zakresie powinien złożyć syndykowi, gdyż upadły, z mocy art. 75 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, traci prawo zarządu oraz możliwość rozporządzania mieniem wchodzącym w skład masy upadłości i korzystania z niego. Upadły nie może więc być adresatem takiego oświadczenia woli wierzyciela. Samo złożenie syndykowi oświadczenia w przedmiocie potrącenia wierzytelności nie jest jednak wystarczające do umorzenia zobowiązania. Konieczne jest również zgłoszenie sędziemu-komisarzowi, w toku postępowania upadłościowego, wierzytelności podlegającej potrąceniu. Zgodnie bowiem z art. 245 ust. 1 pkt 5 powołanej wyżej ustawy na liście wierzytelności umieszcza się dane, czy wierzycielowi przysługuje prawo potrącenia. W toku postępowania w przedmiocie ustalenia listy wierzytelności badana jest zatem zasadność dokonanego przez wierzyciela potrącenia. Z chwilą uprawomocnienia się listy wierzytelności, na której uznano wierzytelność przedstawioną do potrącenia, dochodzi do ich wzajemnego umorzenia na podstawie art. 498 § 1 i art. 499 K.c. Termin zgłoszenia oświadczenia o potrąceniu ma charakter prekluzyjny i niezgłoszenie przez wierzyciela oświadczenia o potrąceniu oznacza, że zrzekł się on tego prawa w postępowaniu upadłościowym. Wyłączenie dopuszczalności potrącenia występuje jedynie do czasu zakończenia lub umorzenia postępowania upadłościowego. Po wystąpieniu tych zdarzeń prawnych wierzyciel, na zasadach ogólnych, może skorzystać z prawa potrącenia. W rezultacie nieskorzystania z potrącenia w postępowaniu upadłościowym wierzyciel zostanie zaspokojony na zasadach ogólnych na podstawie podziału funduszy masy, natomiast swoje zobowiązanie powinien spełnić na rzecz syndyka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo