Za brak badania pojazdu odpowiada właściciel, a nie kierowca - wyrok WSA w Krakowie

Jeśli właściciel firmy transportowej zleca wykonanie badania technicznego pracownikowi, to powinien dopilnować, aby jego zlecenie zostało wykonane.

Aktualizacja: 09.11.2019 19:12 Publikacja: 09.11.2019 00:01

Za brak badania pojazdu odpowiada właściciel, a nie kierowca - wyrok WSA w Krakowie

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki inspektor transportu drogowego nałożył na Jerzego M., prowadzącego przedsiębiorstwo transportowe, karę pieniężną w wysokości 2 tys. zł. Powodem była kontrola autobusu Iveco, należącego do firmy. Okazało się, że pojazd nie posiada aktualnego okresowego badania technicznego.

W odwołaniu od tej decyzji przedsiębiorca podniósł, że każdy kierowca w jego firmie po podpisaniu umowy o pracę otrzymuje do podpisania regulamin firmy, w którym są określone prawa i obowiązki kierowców, w szczególności przy pobieraniu autobusu przed wyjazdem na linię regularną oraz określone są wskazania, co powinien kierujący wykonać przed wyjazdem. Jednym z takich obowiązków jest sprawdzenie wpisów w dowodzie rejestracyjnym określających termin badań technicznych pojazdu. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości kierowca jest zobowiązany powiadomić o nich przedsiębiorcę i wymienić pojazd na inny. Jednak skontrolowany kierowca nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku i wyjechał w trasę pojazdem nie posiadającym ważnych badań technicznych. Dlatego – w ocenie przedsiębiorcy – nie może on ponosić odpowiedzialności za stwierdzone naruszenie, gdyż nie miał wpływu na jego powstanie.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo