Aktualizacja: 23.03.2025 18:20 Publikacja: 31.07.2022 23:50
Brytyjczycy kupują m.in. polskie meble do siedzenia.
Foto: AndrewDsn
Polska ma już tradycję bycia klasyfikowaną bardzo wysoko w światowym rankingu eksporterów mebli w całości i częściach (w ubiegłym roku 4. miejsce – na kwotę 17,6 mld dolarów). Wielka Brytania zaś importuje ich znaczące ilości – w zestawieniu opublikowanym 20 lipca br. brytyjskie ministerstwo handlu międzynarodowego podało, że w 2021 roku meble znalazły się na 5. miejscu dóbr importowanych z Polski osiągając wartość przekraczającą 486 mln funtów.
Polskie meble przyciągają i przekonują do siebie poddanych Królowej Elżbiety wysoką funkcjonalnością, nowoczesnością połączoną z umiejętnym czerpaniem z tradycji i korzystnym stosunkiem jakości do ceny (czego nie można powiedzieć np. o sprzętach chińskich, które są przede wszystkim tanie). Utrzymuje się duże zainteresowanie Brytyjczyków polskimi meblami drewnianymi, meblami do siedzenia oraz niedrogim umeblowaniem modułowym, w którego tworzeniu przez firmy z Polski zdarza się uczestniczyć nawet brytyjskim studiom projektowym.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia grypa czy pryszczyca, a także najwyższe ceny energii, to stała lista obaw sektora spożywczego.
Londyńskie lotnisko Heathrow, jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk świata, będzie nieczynne przez cały piątek ze względu na „poważną awarię zasilania” związaną z pobliskim pożarem.
Ze względu na zamknięcie Lotniska Heathrow, odwołane zostały najbliższe loty z Warszawy do Londynu – poinformował w mediach społecznościowych rzecznik PLL LOT. „Oczekujemy na informację od służb UK” – podkreślił.
W piątek na lotnisku Heathrow miało wylądować 1 351 samolotów. Zawieszenie funkcjonowania lotniska 21 marca w związku z pożarem podstacji elektrycznej w Londynie dotknie ok. 150 tys. pasażerów.
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a nawet 110-proc. cłom - zauważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, w programie Magazyn o Biznesie.
Partie polityczne w Wielkiej Brytanii mogą obecnie przyjmować darowizny od brytyjskich firm w dowolnej wysokości, dzięki czemu zagraniczni darczyńcy mogą wykorzystać nawet niewielkie firmy do finansowania partii na Wyspach. Wkrótce jednak może się to zmienić - a wszystko przez deklaracje Elona Muska, najbogatszego człowieka świata, bliskiego współpracownika Donalda Trumpa.
W wywołanej przez Donalda Trumpa wojnie handlowej z Unią Europejską i Wielką Brytanią straty obu stron sięgną łącznie 10 bln dolarów, podliczyła Amerykańska Izba Handlowa w Brukseli. Zdaniem Amerykanów, to biznes z USA straci w tym starciu więcej.
Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera oświadczył, że „ponad 30 państw” jest gotowych zaangażować się w operację sił pokojowych na Ukrainie. Taka liczba państw ma tworzyć tzw. koalicję chętnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas