Aktualizacja: 02.12.2024 08:09 Publikacja: 31.07.2022 23:50
Brytyjczycy kupują m.in. polskie meble do siedzenia.
Foto: AndrewDsn
Polska ma już tradycję bycia klasyfikowaną bardzo wysoko w światowym rankingu eksporterów mebli w całości i częściach (w ubiegłym roku 4. miejsce – na kwotę 17,6 mld dolarów). Wielka Brytania zaś importuje ich znaczące ilości – w zestawieniu opublikowanym 20 lipca br. brytyjskie ministerstwo handlu międzynarodowego podało, że w 2021 roku meble znalazły się na 5. miejscu dóbr importowanych z Polski osiągając wartość przekraczającą 486 mln funtów.
Polskie meble przyciągają i przekonują do siebie poddanych Królowej Elżbiety wysoką funkcjonalnością, nowoczesnością połączoną z umiejętnym czerpaniem z tradycji i korzystnym stosunkiem jakości do ceny (czego nie można powiedzieć np. o sprzętach chińskich, które są przede wszystkim tanie). Utrzymuje się duże zainteresowanie Brytyjczyków polskimi meblami drewnianymi, meblami do siedzenia oraz niedrogim umeblowaniem modułowym, w którego tworzeniu przez firmy z Polski zdarza się uczestniczyć nawet brytyjskim studiom projektowym.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Brytyjskie linie lotnicze Jet2.com i biuro podróży Jet2holidays uruchomiły sprzedaż lotów i wycieczek z Wielkiej Brytanii na jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku.
Do konkursu na szefa Światowej Organizacji Handlu zgłosiła się tylko jedna osoba. Dr Ngozi Okonjo-Iweala przedłuży swoje panowanie o 4 lata do 2029 r. Nikt nie chciał konkurować z kobietą, która 7-krotnie była na liście najważniejszych ludzi świata.
Górnicze koncerny oligarchów de facto nie mają z czego płacić podatków. Co druga spółka węglowa w Rosji jedzie na stratach i to dużych. Wynik finansowy całego sektora stał się w tym roku ujemny. Strata za trzy kwartały to równowartość 3,5 mld zł.
Minister ds. transportu Wielkiej Brytanii Louise Haigh podała się do dymisji po tym, jak przyznała się do złamania prawa, gdy minęła się z prawdą w sprawie kradzieży swego telefonu.
Brytyjski „reset z Europą”, na który mocno stawia ten kraj, szczególnie po niedawnych wyborach parlamentarnych skutkujących zmianą władzy, nabiera tempa.
Co ciekawe to pogląd, który podzielają zarówno Komisja Europejska, jak i Węgry, które przewodzą w tym półroczu w Radzie Unii Europejskiej. Bruksela ma przygotować specjalną strategię dla unijnych MŚP w zakresie wsparcia ich eksportu.
„Zaprzyjaźnione” kraje zaczęły wstrzymywać dostawy warzyw i owoców do Rosji w związku z załamaniem kursu rubla. Ceny w rosyjskich sklepach galopują. Ekonomiści spodziewają się inflacji na koniec roku na poziomie 16 proc. w ujęciu rocznym. To poziom sprzed ćwierć wieku.
Premier gra umową z Mercosurem na nastrojach rolników, żeby wygrać wybory prezydenckie. Cel można zrozumieć, ale zaniedbań już nie. Cierpi kto? Polska, polski biznes, konkretnie – rolnicy, tylko nie ci, o których głosy teraz zabiega premier.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas