Aktualizacja: 17.01.2025 02:50 Publikacja: 12.08.2022 19:02
Świat, szczególnie Afryka i Bliski Wschód, potrzebuje ukraińskiego ziarna. Polska ułatwia jego eksport z Ukrainy.
Foto: Iryna Mylinska
W maju br. eksport do Ukrainy wyniósł 957,1 mln dolarów. Oznacza to wzrost o 69,5 proc. względem maja ubiegłego roku. Z kolei import z Ukrainy do Polski w maju br. wyniósł 617,4 mln dolarów. W tym przypadku wzrost wyniósł 48 proc. r/r.
- Do naszego resortu i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) zgłosiło się prawie 700 polskich firm, które chcą wznowić eksport i uczestniczyć w odbudowie Ukrainy – podkreśla Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uszkodzili infrastrukturę naziemną największego podziemnego magazynu gazu na Ukrainie.
Odwoływanie się w kampanii do antyukraińskiego resentymentu jest szkodliwe dla przyszłości państwa polskiego. Bije w naszą rację stanu i szkodzi bezpieczeństwu narodowemu.
W przyszłym tygodniu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostanie wysłany wniosek o ekstradycję zatrzymanego tam Samera A., byłego prezesa spółki z Grupy Orlen.
Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Polsce spotkał się z Rafałem Trzaskowskim i skrytykował Karola Nawrockiego. Czy prezydent Ukrainy wplątał się w kampanię prezydencką w Polsce? Politycy PiS mówią, że „nie ma miejsca dla Ukrainy w UE”.
W kopalni Bogdanka ruszył protest głodowy Jarosława Niemca, przewodniczącego związku zawodowego Przeróbka przy kopalni LW Bogdanka. Protest dotyczy niejasnej przyszłości tej kopalni. Nowej strategii – mimo zapowiedzi – jeszcze nie opublikowano.
LOT połączy bezpośrednimi rejsami Kraków i paryskie lotnisko Orly. Jak podkreśla przewoźnik, to część jego strategii zwiększania obecności na lotniskach regionalnych.
Od dzisiaj samoloty Wizz Aira latają ponownie z Katowic, Krakowa i Warszawy do Tel Awiwu. Loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas