Według badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonego przez agencję zatrudnienia Randstad i Instytut Badań Pollster 56 proc. pracujących Polaków intensywnie zastanawia się nad zmianą pracodawcy, a 11 proc. aktywnie działa w tym zakresie. Jedynie 7 proc. uczestników badania ma mocno obawiać się utraty pracy.
Taki wynik to najniższy od wiosny 2019 roku. To dobre informacje płynące z rynku pracy, który musi borykać się z wieloma trudnościami, wojna w Ukrainie, która spodowała odpływ wielu pracowników, ale także wysoką inflacją, która co prawda nie uderzyła bezpośrednio w zatrudnienie, ale w możliwości konsumentów, a wobec tego przychody firm. Część przdsiębiorców i pracowników musiała liczyć się ze zwolnieniami.
Na poszukiwaniu pracy najbardziej mogą stracić małe firmy, które ze względu na właśnie inflację, rosnące koszty prowadzenia działalności, koszty eksploatacyjne czy podwyżki płacy minimalnej mogą nie być w stanie zaoferować pracownikom lepszych warunków finansowych, a ci niezadowoleni ze stanu rzeczy będą poszukiwać zatrudnienia u większej konkurencji.
To właśnie wyższe wynagrodzenie w nowej firmie było najczęściej wskazywanym powodem zmiany wśród ankietowanych.
Czytaj więcej
56 proc. pracujących Polaków przymierza się do zmiany pracodawcy, przy czym 11 proc. aktywnie go szuka.