Aktualizacja: 09.11.2024 20:16 Publikacja: 29.03.2024 19:45
Foto: Adobe Stock
Za około trzy miesiące GUS opublikuje najnowsze dane na temat poziomu poboru wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności. Z danych za 2022 r. wynika, że pobór ten wyniósł 9,39 km sześc. i był najwyższy od co najmniej czterech lat. Szczególnie mocno eksploatowane są wody powierzchniowe, czyli wody stojące lub płynące na powierzchni lądu oraz wody przybrzeżne. W całym poborze stanowią ponad 80,8 proc.
Ani polska ustawa, ani unijne rozporządzenie nie wyeliminują ryzyk charakterystycznych dla rynku kryptoaktywów – podkreśla Zbigniew Wiliński, dyrektor departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
„To jeden z najgorszych odczytów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy” – twierdzą ekonomiści komentujący dane GUS na temat wrześniowych wyników sprzedaży detalicznej. Spadek o 3 proc. rok do roku jest ich zdaniem wartością niespotykaną od czasu pierwszej fali pandemii COVID-19.
Niektóre sklepy z odzieżą i obuwiem radzą sobie lepiej niż przed rokiem, ale np. firmy sprzedające galanterię skórzaną mówią o spadku przychodów z powodu zbyt ciepłej jesieni.
Przepisy o dematerializacji akcji zostaną doszczegółowione. Ale rodzą też pytania o skutki zmian.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Z początkiem przyszłego roku zdrożeją samochody benzynowe i diesle z powodu surowszych regulacji dotyczących emisji CO2. Producenci będą starali się zmotywować klientów do wyboru aut elektrycznych, których sprzedaż spada.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Ftalan, który jest wielu sztucznych tworzywach, farbach i klejach, ma dramatyczny wpływ na zdrowie i reprodukcję żywych organizmów. Naukowcy odkryli, że powoduje pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi nawet do śmierci komórki.
Coraz częściej słyszy się o kontrolach kanalizacji przeprowadzanych przez lokalne przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Ich celem jest wykrywanie nielegalnych przyłączeń wody opadowej do kanalizacji sanitarnej. Grozi za to kara ograniczenia wolności lub grzywny do 10 tys. zł. Czego jeszcze nie wolno robić z deszczówką? A co jest zalecane?
Gminy, podległe im jednostki, organizacje, spółdzielnie – te i inne podmioty mogą składać wnioski o dofinansowanie na działania pomagające w przygotowaniu się na zmiany klimatu w woj. opolskim
Co roku o Pałac Kultury i Nauki rozbija się co najmniej 500 słonek. Pomalowanie go na różowo będzie znacznie efektywniejszym sposobem ochrony ptaków niż zakazanie polowania - mówi prof. Henryk Okarma z UJ, przedstawiciel środowiska myśliwych w zespole ds. reformy łowiectwa.
Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę o stwierdzenie nieważności nowelizacji unijnego rozporządzenia, które ograniczyło możliwość wykorzystywania amunicji śrutowej o wysokiej zawartości ołowiu.
Oczekiwania wobec biznesu i rządzących co do ESG są w Polsce mniejsze niż na świecie – także wśród inwestorów giełdowych. Jednak rozdźwięk między społecznymi oczekiwaniami a oceną działań jest większy.
Samorządy odgrywają kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, podejmując różnorodne działania w obszarze ochrony środowiska, transportu publicznego, gospodarki odpadami czy inwestycji w obiekty użyteczności publicznej oraz wspierając lokalne społeczności w dążeniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas