Wnioski w ramach „Konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, realizowane w 2026 r.” będą przyjmowane przez ZUS przez miesiąc - od 10 lutego do 10 marca 2025 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 grudnia 2025 roku.
Czego dotyczy konkurs i kto może wziąć w nim udział?
Konkurs realizowany w ramach „Programu dofinansowania płatników składek” jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy chcą poprawić bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Dofinansowanie zostanie przyznane na projekty (realizowane w 2026 r.), które dotyczą zmniejszenia zagrożenia wypadkami lub zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób zawodowych. W ramach konkursu można również zgłosić projekt dotyczący rozwiązań zmniejszających niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Warto pamiętać, że projekt dotyczy poprawy warunków na już istniejących stanowiskach pracy. Dofinansowanie nie zostanie przyznane na stanowiska pracy lub budynki, które aktualnie nie funkcjonują.
Wnioskodawca (płatnik składek) musi spełnić wszystkie wymagane kryteria, w tym nie zalegać z opłacaniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przedsiębiorstwo nie może znajdować się w stanie upadłości, w toku likwidacji, pod zarządem komisarycznym lub w toku postępowania układowego z wierzycielem. Wniosek o dofinansowanie może również złożyć m.in. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą - także w przypadku, gdy nie zatrudnia pracowników (o ile spełnia wszystkie wymagane kryteria). Wnioskodawcą - przy spełnieniu wymaganych kryteriów – może być także przykładowo rolnik opłacający KRUS i prowadzący działalność gospodarczą, w ramach której zatrudnia pracowników (i za których odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Dofinansowanie można otrzymać maksymalnie raz na trzy lata.
Czytaj więcej
Jeżeli w wyniku wypadku, pożaru, powodzi czy innego niespodziewanego zdarzenia losowego ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu i jest niezdolny do pracy, ma prawo do różnych świadczeń pieniężnych. To samo dotyczy osób, których z aktywności zawodowej wyłącza choroba. Te świadczenia to na przykład renta z tytułu niezdolności do pracy, zasiłki z opieki społecznej czy renta socjalna lub renta specjalna.
Na co można otrzymać dofinansowanie i w jakiej wysokości?
W ramach projektu wnioskodawca może ubiegać się m.in. o dofinansowanie na urządzenia:
- chroniące przed hałasem, drganiami, promieniowaniem elektromagnetycznym,
- oczyszczające i uzdatniające powietrze,
- poprawiające bezpieczeństwo pracy na wysokości,
- ograniczające obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego,
- zmniejszające narażenie na szkodliwe czynniki chemiczne lub biologiczne.
W ramach programu można też uzyskać dofinansowanie na zakup środków ochrony indywidualnej oraz oświetlenie stanowisk pracy. Dofinansowywany jest wyłącznie sprzęt i urządzenia fabrycznie nowe. Warto pamiętać, że dofinansowanie nie obejmuje pełnych kosztów zaplanowanej inwestycji – wnioskodawca musi posiadać własne środki. Jak wyjaśnia ZUS, maksymalnie można otrzymać do 80 proc. dofinansowania projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł brutto. Pierwsza transza dofinansowania (o ile wnioskodawca wskazał kwotę zaliczki we wniosku) wynosi maks. 60 proc. przyznanego dofinansowania. Kolejną transzę ZUS wypłaca po zrealizowaniu inwestycji przez przedsiębiorcę i po ocenie eksperta.
Czytaj więcej:
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
Wniosek o dofinansowanie razem z wymaganymi załącznikami będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez stronę prewencja.zus.pl. ZUS udostępni system składania wniosków od 10 lutego 2025 r. Dokumentację za pośrednictwem strony będzie można składać przez jeden miesiąc do 10 marca. Wniosek w wersji elektronicznej będzie wymagać podpisu kwalifikowanym podpisem elektronicznym (podpisanie profilem zaufanym nie będzie możliwe) i zawierać tzw. liczbę kontrolną. Aktualna wersja wniosku, regulamin konkursu i informacje o wymaganych załącznikach (kryteria wyboru projektów, katalog działań inwestycyjnych, wzór umowy o dofinansowanie) są dostępne na internetowej stronie ZUS-u oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Listę rankingową ze zgłoszonymi projektami, które uzyskają pozytywną ocenę, ZUS opublikuje nie później niż do 31 grudnia 2025.