Nowy rok będzie kluczowy dla polskiej gospodarki oraz stworzy niepowtarzalną szansę na rozwój działalności firm w zakresie badań, rozwoju i innowacji (B+R+I). Gra warta jest świeczki, ponieważ dotyczy oferty z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021–2027 o budżecie 7,9 miliarda euro oraz Programu Ramowego Horyzont Europa – niemal 95 miliardów euro. Warunek jest jeden – przedsiębiorca ma rozwijać innowacyjne pomysły samodzielnie lub we współpracy ze środowiskiem naukowym.
Dla tych przedsiębiorców, którzy zdobyli już doświadczenie w realizacji projektów badawczych oraz w skutecznym pozyskiwaniu środków finansowych, reguły wydają się prostsze. Jeśli jednak firma nie posiada doświadczenia w aplikowaniu o fundusze europejskie oraz nie prowadziła dotychczas prac badawczo-rozwojowych, może mieć spore obawy czy posiadany zakres wiedzy i umiejętności będzie wystarczający, by skutecznie pozyskać dofinansowanie. Z pomocą przychodzi Innovation Coach – II ścieżka instrumentu STEP – Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt.
Jak postawić pierwszy krok w świecie innowacji?
Większość przedsiębiorców utożsamia innowacje z tak przełomowymi rozwiązaniami jak wynalezienie koła, penicyliny czy żarówki. Tymczasem innowacja rozumiana jest przez Komisję Europejską także jako nowe zastosowanie już istniejącego rozwiązania lub jego ulepszenie, albo wypełnienie niszy w danej branży. Ostatnie miesiące tego roku nie obfitują w liczne programy dotacyjne, warto więc wykorzystać ten czas, przygotowując się do skorzystania z szerokiego wachlarza możliwości oferowanych przez FENG na początku nadchodzącego roku.
- Już od jakiegoś czasu staramy się nie tylko udostępniać przedsiębiorcom środki na realizację innowacyjnych, opartych na B+R+I projektów, ale również pomagamy rozpoznać własny potencjał w obszarze innowacji. Innovation Coach to zindywidualizowana usługa informacyjna skrojona na potrzeby przedsiębiorcy mająca na celu przygotowanie przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności B+R z wykorzystaniem finansowania z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Skorzystaj z coachingu innowacji i postaw na rozwój!
Innovation Coach to jedyna tak kompleksowa, a zarazem bezpłatna usługa na rynku, stworzona jako wsparcie dla polskich przedsiębiorców pragnących wdrożyć innowacje w swojej działalności. W ofercie znajduje się seria dedykowanych warsztatów, dni informacyjnych i konferencji, co zapewnia uczestnikom podniesienie kompetencji i dostęp do praktycznej wiedzy. Natomiast sercem projektu jest indywidualna usługa szyta na miarę każdego uczestnika, czyli coaching innowacji. Dzięki współpracy z wykwalifikowanym ekspertem w danej branży przedsiębiorca poznaje aktualne trendy na rynku, możliwe bariery i ryzyka oraz potencjał swojej firmy. Przede wszystkim zaś, wspólnie z coachem, kreuje pomysł na innowację i ustala praktyczny plan jej skutecznego wdrożenia.
- Wielu przedsiębiorców na początku współpracy z nami ma wątpliwości czy w ich działalności jest miejsce na innowacyjne projekty i czy będą w stanie je udźwignąć. Praktyka pokazuje jednak, że w ramach Innovation Coach pracując z ekspertem branżowym są oni w stanie wygenerować niezwykle ciekawe i często bardzo nowatorskie rozwiązania. Te rozwiązania mogą być następnie przedmiotem wniosków projektowych do FENGa – wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk, która z ramienia Centrum Projektów Badawczych UE przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk kieruje realizacją projektu Innovation Coach.
Dołącz do nas i zostań innowatorem jutra!
Do tej pory z naszej bezpłatnej usługi skorzystało już 590 firm, a w przyszłym roku kolejnych 300 przedsiębiorstw zostanie objętych coachingiem innowacji. W naszej bazie jest ponad 180 ekspertów reprezentujących niemal wszystkie branże. Zorganizowaliśmy dla przedsiębiorców 40 specjalistycznych warsztatów. Nie czekaj, dołącz do nas już i przygotuj się na nową perspektywę!
Chcesz wdrożyć innowację w swojej firmie? Weź udział w konferencji „Jak skutecznie tworzyć strategie B+R w polskim przemyśle?” już 15 grudnia br.
Wydarzenie dedykowane będzie przedstawieniu możliwości, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorstwami dzięki nowej perspektywie finansowej. Konferencja będzie także forum wymiany najlepszych praktyk w odniesieniu do tworzenia w przedsiębiorstwach ekosystemu przyjaznego do prowadzenia działalności innowacyjnej. Poznamy historie sukcesu beneficjentów minionej perspektywy, jak również tych, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie innowacji. Inicjatywa skierowana jest do polskich firm, zainteresowanych wejściem na ścieżkę innowacji, jak również realizujących projekty B+R+I. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej.
Projekt Innovation Coach realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Centrum Projektów Badawczych Unii Europejskiej przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk
REKOMENDACJE UCZESTNIKÓW PROJEKTU
Łukasz Ogrodnik, Rawen Solar – producent trackerów fotowoltaicznych
W ramach udziału w programie został nam przydzielony ekspert, od którego uzyskaliśmy rekomendację oraz szczegółowy opis innowacyjnych działań. Zwrócił szczególną uwagę na potrzebę stworzenia nowego działu badań i rozwoju w naszej firmie, który mógłby wznieść stworzoną przez nas technologię na wyższy poziom i pozwolić na opracowanie nowych konstrukcji zarówno w rozwiązaniach nowych elementów montażowych, jak i tych pozwalających na sterowanie panelami fotowoltaicznymi. Wszystkie uwagi, które otrzymaliśmy od eksperta oceniam bardzo pozytywnie. Jesteśmy wdzięczni za pomoc przy naszym projekcie, bardzo dziękujemy za możliwość udziału w Innovation Coach.
Ewa Wesoły-Jakubczyk, HL Display – producent tworzyw sztucznych i metali
Dzięki udziałowi w Innovation Coach upewniliśmy się, że zaproponowany przez nas proces jest innowacją. Dostaliśmy jasne wytyczne, do jakich programów możemy wystąpić, żeby pozyskać dofinansowanie jako duże przedsiębiorstwo oraz rekomendację podjęcia współpracy z jednostkami badawczymi. Coach bardzo szczegółowo prześledził nasz proces i wskazał ścieżki dalszego rozwoju. Dowiedzieliśmy się też, jakie warunki musimy spełnić i czego nam brakuje, żeby naszą innowację wprowadzić w życie. Bardzo dziękujemy za pomoc w ułożeniu dalszych kroków potrzebnych do wdrożenia tego procesu.
Dorota Liszewska, Drew Nauta – producent statków i innych jednostek pływających
Współpraca z coachem przebiegła bardzo dobrze. Otrzymaliśmy rzetelną rekomendację zawierającą propozycję innowacyjnych działań z możliwym uwzględnieniem prac B+R oraz analizę rynku, opis wymaganych zasobów, ogólną analizę kosztów, główne ryzyka i potencjalne źródła finansowania. Coach uporządkował moją wiedzę, dał wytyczne na przyszłość i dokładnie wskazał, z których dofinansowań możemy skorzystać. Jestem bardzo zadowolona z udziału w programie.