Aktualizacja: 21.03.2025 14:01 Publikacja: 26.11.2021 08:03
Większość przedsiębiorców utożsamia innowacje z tak przełomowymi rozwiązaniami jak wynalezienie koła, penicyliny czy żarówki.
Foto: Gorodenkoff
Nowy rok będzie kluczowy dla polskiej gospodarki oraz stworzy niepowtarzalną szansę na rozwój działalności firm w zakresie badań, rozwoju i innowacji (B+R+I). Gra warta jest świeczki, ponieważ dotyczy oferty z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021–2027 o budżecie 7,9 miliarda euro oraz Programu Ramowego Horyzont Europa – niemal 95 miliardów euro. Warunek jest jeden – przedsiębiorca ma rozwijać innowacyjne pomysły samodzielnie lub we współpracy ze środowiskiem naukowym.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) rozpoczyna proces rozliczania i zwolnienia z obowiązku zwrotu subwencji dla mikrofirm oraz małych i średnich firm w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 (Tarcza PFR 2.0).
Przedsiębiorcy będą mieli 6 tygodni więcej na rozliczenie nadwyżki z Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Fundusz Rozwoju. Nowy termin to 15 marca 2022 r.
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Dla 66 proc. mikro-, małych i średnich firm w Polsce leasing jest najważniejszym źródłem finansowania - wynika z badania Komisji Europejskiej. Pod względem popularności leasingu Polskę wyprzedza w UE tylko Finlandia.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Coraz więcej firm chce, żeby pracownicy wrócili do pracy wyłącznie w biurze albo przynajmniej w systemie hybrydowym. Jednak przymusowy powrót do biur może oznaczać wylanie dziecka z kąpielą.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spółki Skarbu Państwa zaczęły dostrzegać potencjał drzemiący w młodych firmach technologicznych – PZU ogłosiło właśnie, że na współpracy z nimi zyskało ponad 200 mln zł. Mocno na taką kooperację stawiają też m.in. Orlen i PKO BP.
Żeby wkroczyć w świat cyfrowy niezbędne są zmiany systemowe, które pozwolą na większą współpracę biznesu z systemem ochrony zdrowia; bo wdrożenie sztucznej inteligencji do systemu nie będzie przebiegało tak sprawnie jak wdrożenie nowych leków na listę refundacyjną – uważa dr hab. Katarzyna Kolasa.
Państwowa spółka, wbrew negatywnym trendom, mocno eksploruje rynek innowacyjnych spółek – i to nie tylko w Polsce. Uruchomiła z nimi niemal 50 nowatorskich projektów, które dały jej dodatkowy napęd. Teraz chwali się efektami.
Biodegradowalne opakowania, autonomiczne busy, kwanty czy polska sztuczna inteligencja – nasi przedsiębiorcy i naukowcy realizują światowej klasy projekty.
Mati Staniszewski, założyciel ElevenLabs, czy Sebastian Siemiątkowski, twórca Klarny, to tylko część tuzów europejskiej branży start-upów, którzy – w ramach nowego projektu – chcą tworzyć kolejne jednorożce i gonić USA.
Europa może kontynuować politykę zerowej emisji netto albo położyć jej kres i wydawawać 27 mld euro na innowacje.
PARP ogłosiła właśnie nabór do programu „Dostępność” w ramach Ścieżki SMART. Do wzięcia spore pieniądze na realizację projektów, których celem jest zaspokojenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Różnica w poziomie wydatków na innowacje czy w tempie wdrażania nowych technologii między Stanami Zjednoczonymi a UE niebezpiecznie rośnie. Polska ma jednak kilka silnych kart i może liczyć się w grze – twierdzą eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas