Aktualizacja: 19.05.2021 12:06 Publikacja: 19.05.2021 16:45
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 7 października 2020 r. (II PK 78/19).
Powódka wniosła o ustalenie, że skutecznie uchyliła się od skutków prawnych oświadczenia woli w przedmiocie zawarcia porozumienia o zmianie od 1 lipca 2014 r. warunków umowy o pracę. W sprawie ustalono, że 24 czerwca 2013 r. kobieta zawarła z pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony, na podstawie której od 1 lipca 2013 r. świadczyła pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika ds. pre-sales i projektów za wynagrodzeniem 12 000 zł brutto miesięcznie. Z inicjatywny pracodawcy związanej z jego sytuacją ekonomiczną, 30 czerwca 2014 r. strony zawarły porozumienie, na podstawie którego od 1 lipca 2014 r. powódka miała pracować w wymiarze pół etatu, za wynagrodzeniem 6000 zł. W czerwcu 2014 r. pracownica zaszła w ciążę, o czym dowiedziała się podczas wizyty lekarskiej pod koniec września 2014 r. W związku z tym 30 września 2014 r. złożyła pracodawcy oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu, za jakie uznała zgodę na zawarcie 30 czerwca 2014 r. porozumienia o zmianie warunków umowy o pracę.
Firmy i urzędy włożyły ogromny wysiłek, by zachowanie w tajemnicy danych sygnalistów było możliwe. Okazuje się jednak, że parasol ochronny jest dziurawy.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Przedsiębiorca, do którego wpłynie zgłoszenie o naruszeniu prawa, stosuje nie tylko wymogi ustalone w RODO. Jakie dodatkowe obowiązki nałożyła na niego ustawa o ochronie sygnalistów?
Nawet jeżeli to pracownik zainicjował proces, szef może zapłacić m.in. zaliczkę na koszty przeprowadzenia dowodów czy innych czynności, a także opłaty kancelaryjne.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Spółka może podać jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracy członka zarządu upływ jego kadencji na tym stanowisku, nawet gdy ma to dopiero nastąpić.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Propozycja wspólnego orzekania sędziów Sądu Najwyższego w sprawie wyborów wyszła od ministra Adama Bodnara. Nie wchodzi ona w grę – twierdzi prof. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes SN.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oddaliła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego ws. wyroku przyznającego mieszkańcowi Rybnika zadośćuczynienie za zanieczyszczenie powietrza w mieście.
Znany krakowski sędzia Waldemar Żurek musi przeprosić rzecznika Sądu Najwyższego Aleksandra Stępkowskiego za wypowiedź dotyczącą rzekomego ustalania wyroków z władzą wykonawczą. Stępkowski wygrał właśnie proces cywilny w tej sprawie.
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego rozstrzygnie, w jaki sposób należy liczyć przedawnienie wynikające z kodeksu pracy, gdy w grę wchodzi skarga nadzwyczajna.
Sąd Najwyższy chce otrzymać stanowisko prokuratora generalnego w sprawie zagadnienia dotyczącego m.in. tego, na jakie odszkodowanie może liczyć osoba, która przywróciła auto do stanu sprzed szkody. Czy odszkodowanie powinno obejmować rzeczywiste koszty naprawy, czy hipotetyczne.
Samo przekonanie urzędnika skarbowego, że działanie spółki, która jest profesjonalistą w danej dziedzinie, było oderwane od realiów rynkowych, jest niewystarczające.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas