Aktualizacja: 08.09.2021 07:07 Publikacja: 08.09.2021 14:10
Foto: Adobe Stock
Wraz z zapowiedziami czwartej fali COVID-19 odżyły obawy przedsiębiorców związane z kolejnym lockdownem. Mając w pamięci niewystarczającą w wielu przypadkach pomoc państwa zapowiadają ostre cięcie kosztów, mające umożliwić im przetrwanie sezonu jesienno-zimowego. W poszukiwaniu oszczędności wybór padł niestety na pracowników – przedsiębiorcy zapowiadają zwolnienia.
Kodeksowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę mają, co do zasady, charakter wiążący dla pracodawców. Wyjątkowo jednak można je skrócić. Czy dotyczy to też umów na czas określony?
Konsekwencją decyzji, w której ZUS uznaje, że strony wiązał fikcyjny stosunek pracy, jest podważenie prawa do pobranych świadczeń. Zobowiązanym do zwrotu może być pracodawca.
To, czy do czasu pracy pracownika wliczyć przemieszczanie się w podróży służbowej, zależy od tego, czy przypada w normalnych godzinach pracy tej osoby i czy wykonuje ona wówczas także inne zadania.
Jeżeli ubezpieczony wyraził wolę podlegania ubezpieczeniom społecznym, a ZUS podważa podleganie z tytułu wskazanego w zgłoszeniu do tych ubezpieczeń, organ rentowy powinien rozstrzygnąć z urzędu o podleganiu tym ubezpieczeniom na innej podstawie.
Przedsiębiorca ma małe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w procesie z pracownikiem. Sąd przychyli się do tej prośby wyjątkowo, po zbadaniu sytuacji finansowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W Wielkiej Brytanii coraz więcej młodych mężczyzn wycofuje się z aktywności zawodowej, podczas gdy ich rówieśnice wykształcone, a w konsekwencji zajmują lepsze stanowiska i ich wynagrodzenia zaczynają przewyższać te przewidziane dla mężczyzn. To ważny moment.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę, która reguluje działalność takich platform usługowych, jak Uber, Glovo czy Bolt.
Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja dotycząca wprowadzenia obniżonego ZUS dla radców prawnych i adwokatów.
Przestawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z września 2024 r.
Emerytura to trudny, ale ważny temat dla większości młodych. Prawie połowa dodatkowo uważa go za nudny. Młodzi Polacy nie zdają sobie sprawy, jak mało pieniędzy będą dostawać w ramach emerytury.
Prawie co czwarta firma i ponad jedna trzecia dużych uczelni w Polsce sięga po programy mentoringowe.
Młodzi ludzie lepiej czują się w międzypokoleniowych zespołach niż przedstawiciele starszych generacji, którzy często są uprzedzeni do początkujących pracowników.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii deklaruje, że jego kraj może dokonać zakupu uzbrojenia na Ukrainie.
Tusk zaostrza kurs tylko w słowach, a czyny co innego - powiedział w TVP Info polityk PiS Jacek Sasin, pytany o zapowiedzi Donalda Tuska dotyczące walki z nielegalną migracją.
Bath and Body Works zaprzestało sprzedaży świecy ozdobionej motywem zimowym, który wielu komentujących online porównało do kaptura Ku Klux Klanu. Firma zdecydowała się wycofać świece ze sklepów i przeprasza za niezamierzoną kontrowersję.
Lasy Państwowe ogłosiły nowe zasady sprzedaży drewna. Będą obowiązywały w 2025 i 2026 roku. Ich celem jest ograniczenie wywozu nieprzetworzonego drewna poza Polskę i kraje UE. Służyć ma temu wyższy udział kryteriów pozacenowych w ocenie ofert zakupu, premiowanie lokalnych firm, a także wprowadzenie mechanizmów ograniczających opłacalność eksportu drewna nieprzetworzonego.
Afgańskie Ministerstwo Propagowania Cnoty i Zwalczania Występków zapowiedziało w poniedziałek wdrożenie prawa zakazującego publikowania wizerunków wszystkich żywych istot.
Do dyskusji o wynikach polskich olimpijczyków w Paryżu całkiem sporo może wnieść ekonomia – uważają badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Oprócz działaczy organizacji społecznych, do tego aby zająć stanowisko wobec słów premiera Donalda Tuska o zawieszeniu prawa do azylu poczuli się zobowiązani członkowie rządu – w tym Adam Bodnar, jak i koalicjanci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas