Pracodawca odpowie za przemilczenie zagrożeń dla pracownika

Za brak pełnej informacji o ryzykach związanych z wykonywaną pracą zawodową pracodawca może ponieść odpowiedzialność zarówno wykroczeniową, jak i cywilnoprawną.

Publikacja: 06.10.2021 14:16

Pracodawca odpowie za przemilczenie zagrożeń dla pracownika

Foto: Adobe Stock

Pracodawca ma obowiązek dokonać oceny i udokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą. Ponadto musi informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego są to obowiązki ustawowe o charakterze publicznoprawnym, a ich beneficjentem jest każda osoba świadcząca pracę, bez względu na formę prawną (wyrok z 20 kwietnia 2021 r., III OSK 400/21).

Jak trafnie zauważył NSA w wyroku z 2 października 2002 r. (II SA/Wr 319/00, Pr. Pracy 2003, nr 2, poz. 38) „rozważane obowiązki mają kategoryczny i bezwarunkowy charakter, co oznacza, iż dotyczą one wszystkich stanowisk pracy, zaś ich wykonanie nie jest uwarunkowane oceną danej pracy jako związanej z ryzykiem mieszczącym się lub odbiegającym od normalnego doświadczenia zawodowego".

Pozostało 84% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?
Kadry i Płace
Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Kadry i Płace
Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na uprawnienia pracownicze?
Kadry i Płace
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Sygnaliści - kiedy godzina zero? Od kiedy można zgłaszać nieprawidłowości?