Aktualizacja: 23.03.2025 03:06 Publikacja: 20.07.2022 22:10
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach z 8 czerwca 2021 r. (III Pa 10/21).
Pracownik domagał się od swojego byłego pracodawcy sprostowania świadectwa pracy. Chciał, aby jego treść zawierała precyzyjne wskazanie określonych stanowisk, jakie zajmował w określonych przedziałach czasowych oraz potwierdzało, że we wskazanym okresie wykonywał pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach/charakterze, z wyłączeniem niektórych okresów bezpłatnych. Pracownik wskazał w uzasadnieniu pozwu, że pracował u pozwanego jako spawacz, a później jako mechanik-konserwator. Wykonywał pracę stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach/charakterze prace związane z czynnikami ryzyka. Umowa o pracę została z nim rozwiązana bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1b kodeksu pracy, tj. z powodu nieobecności w pracy spowodowanej chorobą zawodową trwającą dłużej niż okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego ponad trzy miesiące. Powód otrzymał świadectwo pracy o treści odmiennej od tego, czego oczekiwał. Wnioskował do pozwanego o sprostowanie świadectwa pracy, ale były pracodawca odmówił.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Pokrzywdzenie wierzycieli zachodzi, gdy wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką przez dłużnika doprowadziło do powstania lub zwiększenia nadwyżki jego pasywów nad aktywami.
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
W rzeczywistości reformatorskiej odtwarza się cykl: rządy skupiają się na rozliczeniach i imperialnych planach, a zapominają o podstawowej misji sądownictwa – krótkim i sprawiedliwym procesie.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas