Nadmierna ochrona umów terminowych

Prawo unijne nie nakazuje polskiemu ustawodawcy uzasadniania wypowiedzenia angażu zawartego na czas określony ani konsultowania rozstania ze związkami zawodowymi. Mimo to krajowa ustawa ma to przewidywać.

Publikacja: 05.10.2022 22:00

Nadmierna ochrona umów terminowych

Foto: Adobe Stock

Nie sposób nie zauważyć dążenia polskiego ustawodawcy do nakładania na pracodawców kolejnych obowiązków, co w zamyśle ma doprowadzić do zwiększenia ochrony zatrudnionych. Dotyczy to również umów o pracę na czas określony. Obecnie ich rozwiązanie za wypowiedzeniem jest stosunkowo łatwe. Te reguły mają się zmienić – pod płaszczykiem dostosowania lokalnego porządku prawnego do wymogów unijnych. Tymczasem prawo unijne nie nakazuje polskiemu ustawodawcy uzasadniania wypowiedzenia angażu terminowego ani konsultowania rozstania ze związkami zawodowymi. Wymaga jedynie analogicznego traktowania umów terminowych i angaży na czas nieokreślony. Zasady trzeba więc ujednolicić, ale to od polskiego ustawodawcy zależy, jaki ma być ten uniwersalny standard.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym
Kadry i Płace
Co oznacza dla pracodawców i pracowników równość płac?
Kadry i Płace
Na co zwrócić uwagę, wykazując przychody pracującego emeryta lub rencisty?
Kadry i Płace
Praca w gospodarstwie rolnym wydłuża staż pracy
Kadry i Płace
Praca zdalna cudzoziemców w Polsce: nieprecyzyjne przepisy, realne zagrożenia