W rozliczeniach z pracownikami zdalnymi będzie dominował ryczałt

Wyliczenie należnego osobie pracującej z domu ekwiwalentu czy kosztu energii i usług telekomunikacyjnych będzie trudne i pracochłonne. Wybór ryczałtowego zwrotu kosztów oznacza znaczne uproszczenie rozliczeń.

Publikacja: 19.10.2022 22:00

W rozliczeniach z pracownikami zdalnymi będzie dominował ryczałt

Foto: Adobe Stock

Projekt zmiany kodeksu pracy wprowadzający przepisy o pracy zdalnej przewiduje nowy obowiązek pracodawców – mają oni rekompensować pracownikom koszty, jakie ci ponoszą w związku z realizacją swoich obowiązków w formie zdalnej. Kwestia pokrywania przez pracodawcę kosztów ponoszonych przez pracowników zdalnych była jedną z najtrudniejszych na etapie prac nad projektem ustawy. Centrale związkowe konsekwentnie podnosiły konieczność rekompensaty kosztów, jakie pracownik ponosi pracując z domu, choć przedstawiciele pracodawców nie byli temu przychylni. Ostatecznie projektodawca zdecydował się na takie rozwiązanie i wszystko wskazuje na to, że Sejm przyjmie te postanowienia w projektowanym kształcie.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Ewa Szadkowska: Prawo do przeżycia straty
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Kadry i Płace
Prawa rodziców po stracie dziecka
Kadry i Płace
Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie
Kadry i Płace
Zgłoszenia wewnętrzne a RODO
Kadry i Płace
Wakacje składkowe przysługują prawnikom